Руски регулатор поиска блокиране на приложението Телеграм
Секция: Технологии
06 Април 2018 12:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руски регулатор поиска блокиране на приложението Телеграм

/КРОСС/ Руският телекомуникационен регулатор Роскомнадзор сезира днес руското правосъдие, за да поиска блокиране на комуникационното приложение Телеграм, което отказа да предостави на руските служби за сигурност кодовете си за криптиране, които ще позволят прочит на съобщенията на потребителите му, предава Риа Новости.

В изявление Роскомнадзор казва, че е започнал процедура в съд в Москва, за да поиска ограничаване на достъпа до Телеграм. Приложението е създадено от руснака Павел Дуров и е известно с това, че предоставя висока степен на поверителност на потребителите си.

На 20 март Роскомнадзор даде 15 дни на Телеграм да й предостави кодовете за криптиране.

"Заплахите за блокиране на Телеграм, ако не предостави личните данни на своите потребители няма да имат резултат. Телеграм ще защитава свободата и поверителността", каза тогава Дуров.

Според адвоката на Телеграм Павел Чиков изискванията на властите са необясними от техническа гледна точка предвид сложността на системата за криптиране, която дори не позволява на самия Телеграм да има достъп до някои комуникации.

В средата на октомври руското правосъдие осъди Телеграм на глоба от 800 000 рубли (18 000 евро) за отказ за сътрудничество на Федералната служба за сигурност. Дуров, напуснал Русия през 2014 г. заради напрежение с властите, каза, че глобата е в нарушение на руската конституция, която защитава правото на запазване в тайна на кореспонденциите.

Миналия юни Телеграм избегна блокирането, като се съгласи да предостави на руския медиен регулатор информации, за да бъде включен в регистъра на разпространителите на информации.

Телеграм е известен освен с високото си ниво на защита и с това, че е използван от джихадистките движения. В последните години приложението редовно поражда полемика.