Защо корупцията в ДАИ процъфтява
Секция: Анализи
25 Април 2018 09:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо корупцията в ДАИ процъфтява

/КРОСС/Вчерашната акцията на ГДПОП и Специализираната прокуратура в ДАИ - Благоевград, при която бяха задържани над 10 души, е само поредната от серия подобни арести в тази структура. Сред причините за това са ниските заплати, съществуващ чадър, законите и кадрите, коментираха председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов и Кънчо Димитров - бивш шеф на ДАИ - София.

Благоевград е емблематично място - от 10 години там стават доста често такива неща. Някой ги пази тези хора и това не е нещо ново, посочи Иванов.

Според него акциите от последните дни са отговор на призива на президента „да се палнат прожекторите". „И прожекторите се палнаха - виждаме, че някой „свети като елха", други ги извеждат масово. Знаете ли какво ще стане? Аз знам - ще ги натиснат да започнат да се топят един друг и ако някой проговори малко повече, все някой трябва да опере пешкира в цялата тази история. И след една седмица ще ги пуснат отново", прогнозира той.

Хора, които са били арестувани, биват възстановявани на работа и реабилитирани. Не може хора с повдигнати обвинения да ти работят. Какъв е моралът, какъв пример даваме?, попита Димитров.
За да се стигне до това поредно много неприятно събитие, сигурно нещо е сбъркано изначало, коментира той.

„Ръководството на Министерството и на Агенцията нищо не направиха, за да може да бъдат обезпечени финансово тези служители. Тоест те работят при едни много ниски заплати. Това е предпоставка, която поражда корупция. Да, всеки е виновен за това, което е направил, но за да са така масово нещата, трябва да търсим там причината", смята Димитров.
Иванов се съгласи, че заплатите трябва да са 1000 - 1500 лв. на хората, които се занимават с контрол и с изпитите, както и да има сериозна санкция, когато ги хванат.

Не оправдавам никого, но трябва да се анализират причините, за да не се допускат такива случаи, продължи Димитров.

Той посочи като проблем и кадровия подбор, защото „един началник на отдел не си назначава хората - те са му назначени и той трябва да работи с тях, без да ги знае и без да ги познава".

Димитров изтъкна още, че обикновено такива акции се ограничават до най-ниското ниво и не се продължава нагоре - „това не трябва да се допуска, ако имаме реално желание да се борим с корупцията, трябва да се стигне догоре, докрай".

Според Иванов това е въпрос и на закони.
„Аз съм близко до мисълта, че и министърът, и зам.-министърът са в течение на всичко това, което става, и то става с тяхното желание да се спрат тези корупционни практики, иначе би било немислимо някой да пипа в тяхната служба", каза още Иванов. Той смята, че именно министърът трябва да вземе под крилото си борбата с корупцията.