Калоян Паргов: След 2020 г. „Топлофикация“ ще бъде в действителен фалит
Секция: ПОЛИТИКА
30 Май 2018 15:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: След 2020 г. „Топлофикация“ ще бъде в действителен фалит

/КРОСС/ "След 2020 г. „Топлофикация" ще бъде в действителен фалит. Това каза председателят на Градския съвет на БСП - София и член на Изпълнителното бюро на БСП Калоян Паргов по време на кръгла маса на тема „Има ли София интегрирана система за управление на отпадъците?", предаде „Фокус". Във връзка с проекта за RDF отпадъци, Паргов коментира: „Освен екологичния фактор, другото притеснение, което имаме всички ние като потребители на „Топлофикация", която като институция не се радва на особено голямо доверие, е нейното финансово състояние", каза Паргов.
Той отчете, че към момента „Топлофикация" има дългосрочен дълг към БЕХ в размер на 500 млн. лв, който като допълнително споразумение е разсрочен. Паргов предложи БЕХ да опрости част от задълженията на „Топлофикация".

"Интегрираната система за отпадъци в София не включва всички видове отпадъци, което означава, че предстоят още инвестиции", коментира Любка Костова, експерт в областта на околната среда и с 20-годишен опит на национално и международно ниво в управлението на отпадъците . Костова посочи, че системата не обхваща строителните отпадъци и опасните отпадъци от домакинствата. Тя обърна внимание, че това не са всичките средства, които ще се дадат, за да се изгради цялостната система. „Предстоят ни още инвестиции", посочи Костова.
Според нея контролът върху цялостното функциониране на Интегрираната система за отпадъци е повърхностен и неефективен. „Събрани са някъде около 7-8 хил. лв. Всички знаете, че около кофите не винаги е чисто и всичко това просто не се санкционира. Липсва надеждна и проста информационна система за работата на Интегрираната система за управление на отпадъци", допълни Костова.

"София се бори с трафика и замърсяването на въздуха, а с проекта RDF технология Столична община генерира това", подчерта заместник-председателят на ПГ на „БСП за България" Жельо Бойчев. Той обърна внимание, че във Виена отпадъците се третират, където се генерират, а в София е избран „най-безумният модел". „Сметосъбираме, извозваме боклука на гара „Яна", който е на 20 км, маханично-биологично третираме една част, депонираме там и след това обратно го връщаме. Това от управленска гледна точка има само една дума и тя е глупост", заяви Бойчев.
Според него утре някой трябва да обяснява на софиянци защо едни камиони непрекъснато ще циркулират из града. „Най-скъпото е да возиш боклук и да вкарваш транспортни разходи в това", допълни Бойчев.