Общински цивилни "гвардии" вместо МВР
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Юни 2018 09:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Общински цивилни "гвардии" вместо МВР

/КРОСС/Местните власти да имат право с решение да създават "звено за контрол по изпълнението на актове на общинския съвет и на кмета на общината, отнасящи се до опазване на обществения ред, опазване на общинското имущество и организацията на движението по пътищата" - такава законова промяна са внесли днес двама депутати от властта - зам.-председателят на парламента от ГЕРБ Емил Христов и колегата му патриот Искрен Веселинов (ВМРО).

Промяната в Закона за местната власт и местната администрация се появява, въпреки обещанията на управляващите за повишаване на капацитета на МВР в общините, където има недостиг на униформени, станали известни като обещанието "полицай във всяко село", припомня сайтът ClubZ. Предложенията са внесени и въпреки съществуващата и сега законова възможност общините да организират своя "Общинска полиция" - по договор с МВР. От последната опция обаче - става ясно от мотивите към поправката - са се възползвали само "по-богати" общини - точно 9 на брой, след които е и София. Причината е, че била скъпа издръжката на тези полицаи от общинските бюджети, твърдят Христов и Веселинов.

Въпросните общински звена, измислени от двамата депутати от мнозинството, ще могат да се създават с решение на общинския съвет под формата на общинско предприятие или като част от администрацията на общината.

Служителите да минават на курс за обучение по програма на МВР и да имат право да изискват лични документи на гражданите, да глобяват при нарушения на местните правила в описаните случаи и дори да имат право временно да задържат нарушители на място, докато се появи "официалната" полиция, предлагат избраниците от ГЕРБ и "Обединени патриоти".

Публикувано във факти.бг:

Общинските служители ще могат и да наказват административно, и да издават предписания за възстановяване на нанесени щети, въпреки предхождаща глоба - в случай че законопроектът бъде приет. Тези цивилни наместници на общината ще могат и да "призовават" граждани в служебните си помещения, когато "това е необходимо". Кой и как преценява въпросната необходимост и какви са критериите за наличието й - не става ясно от предложените текстове.

Вносителите на поправките в закона презюмират, че ако предложенията им бъдат приети, новите звена нямало да натоварят повече общинските бюджети - защото описаната работа може да се върши от служители на съществуващи и сега звена по контрол, инспекторати и т.н. Освен това депутатите сами признават в мотивите си, че даването на практика на частични полицейски правомощия на общински служители ще облекчи органите на МВР в работата им и последните щели да могат да се съсредоточат върху битката с битовата престъпност и наркотиците. В предложенията е описано и как, ако желаят, общините ще продължат да имат право на "Общинска полиция", чието формиране е описано в Закона за МВР.

Депутатите имат и нови идеи за контрол на движението по пътищата. В същия законопроект се предлага да се създаде възможност цивилни служители да снимат с камери на пътя и да налагат глоби. Мястото за контрол ще се обозначава с пътен знак, като е предвидено то да бъде анонсирано и на интернет страницата на общината. Промените предвиждат създаването на общинска автоматизирана система за контрол на пътя и видеонаблюдение. Освен това идеята е общините да имат достъп до информационните масиви на МВР - за да могат да съставят актове. Тези предложения са мотивирани с много пътнотранспортни произшествия у нас.

Само преди няколко месеца Народното събрание даде възможност на кметовете на общини да сключват договори с частни охранителни фирми с подобни мотиви - за по-добро опазване на обществения ред и на общинската собственост. И за тези идеи, макар и вече приети, имаше критика, че практически дублират функции с тези на МВР. В момента тази част от Закона за частната охранителна дейност е в Конституционния съд - и президентът Румен Радев, и главният прокурор Сотир Цацаров пратиха текстовете за проверка за противоконституционност.