Общо български събор в италиянския град Челе Ди Булгария
Секция: ЛЮБОПИТНО
17 Юни 2018 11:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Общо български събор в италиянския град Челе Ди Булгария

/КРОСС/ За трети пореден път в Челле ди Булгерия под националните трибагреници на Италия и България се проведе общобългарски събор, за който от нашата страна дойдоха представители на клуб по прабългарски бойни изкуства, изпълнители на народни песни, художници, поети, журналисти и доброволци към фондация „Въздигане".

Гостите донесоха като подарък големи платна на български художници с прабългарски сюжети, като една от картините кметът на Челле ди Булгерия - г-н Джино Марота, избра специално за своя кабинет.

Както е достигнало до нас от историята, въпреки бащината заръка, съхранена в притчата за Кубратовия сноп пръчки, петимата синове на кан Кубрат се разделят и поемат в различни посоки, като само най-големият - Бат Баян, остава с народа си по бащините места, познати ни като Волжска България.

Алцек достига с войската си до северна Италия и постепенно се придвижва на юг, като за да получи позволението на краля на лангобардите Гримуалд поема ангажимента да отбранява земите му от вражеските набези.

Името Челле ди Булгерия означава „български килии" и е останало от времето, когато в пазвите на наричащата се и до днес планина Булгерия е имало манастир с български монаси.

В Челле ди Булгерия живеят към 2 000 души.

Преди две години по инициатива на местните хора и българската фондация „Въздигане" в центъра на градчето бе издигнат паметник на кан Алцек, дело на българските скулптори Дишко Дишев и доц. Николай Нинов.

На церемонията по откриването на паметника училищният хор от градчето изпълнява химна на Република България и италианския химн, свири градският духов оркестър, а кметовете на Челле ди Булгария и на Велики Преслав тържествено подписват договор за побратимяване.

В днешна Италия около 100 са населените места и географски местности, в корена на чието име е България - Булгарино, Болгери, Болгаре, Булгариграсо, Булгариа ди Чезина и още много подобни.

Има запазени десетки имена на фамилии като Булгароти, Булгаручи, Булгарели и Булгари, като последното е именно на фирмата, създала една от най-престижни световни марки бижутерия и парфюми.