Стотици видяха изгрева на най-дългия ден с вино Kabile
Секция: ЛЮБОПИТНО
21 Юни 2018 15:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стотици видяха изгрева на най-дългия ден с вино Kabile

/КРОСС/ „Вила Ямбол“ бе сред домакините на събитието, пресъздаващо древен тракийски ритуал

 Най-дългият ден от годината беше посрещнат в Кабиле, античен тракийски град край Ямбол, с ритуални песни и вино. За втора година стотици ентусиасти изкачиха Зайчи връх преди изгрев слънце, където през изсечена в скалите „мушка“ се заредиха от енергията на първите слънчеви лъчи. От скалите, увенчаващи върха, траките, които са живеели в района, са наблюдавали раждането на Слънцебог.

През второто хилядолетие те са изсекли в скалите два траншеи, които се пресичат на кръст. Отличните им знания за движението на слънчевия диск се виждат от точната ориентация на източната траншея по посока на изгрева на слънцето точно в деня на лятното слънцестоене. Първите лъчи влизат в прореза в скалите и огряват вече силно ерозиралия релеф на Кибела“, разказват археолозите.

                 

„Когато първият слънчев лъч е преминавал през скалния улей и е огрявал образа на богинята Кибела, изсечен в скалата, древните траки са разбирали, че е дошъл най-дългият ден. Ето защо, това е място, което съчетава култа към Великата богиня–майка Кибела и към слънцето, с все по-нарастващото желание на хората да почерпят от древните знания и опит“, коментираха организаторите. 

                  

Събитието по случай лятното слънцестоене се организира единствено на това място в цяла България от Регионален исторически музей – Ямбол. Най-старата изба в Южна България „Вила Ямбол“ също се включи като предостави своите вина, кръстени на античния тракийски град Кабиле. Историята на траките, култа им към виното и традициите да се празнува с напитката са с дълбоки корени в региона на Кабиле и Ямбол. Древният тракийски град в наши дни представлява архитектурно-исторически резерват включен сред 100-те национални туристически обекта.

                  

„Традициите на нашия регион в  правенето на вино е нещо, с което се гордеем и вярваме, че ни помага да правим вкусни напитки. Затова не се поколебахме с името на последната си серия вина – именно Kabile. На етикета на бутилката е изобразена богинята Кибела, отново в знак на почи към историята и наследството, което пазим“, разказаха от „Вила Ямбол“. Марката Kabile вече има редица отличия от международни конкурси. Традиционно производителят подкрепя събития свързани с историята, археологията, културно-историческото наследство.