С нов регламент Майдел и ЕП драстично намаляват такси по преводи в евро
Секция: ИКОНОМИКА
06 Юли 2018 09:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С нов регламент Майдел и ЕП драстично намаляват такси по преводи в евро

/КРОСС/ В момента банките в България имат най-високите такси в целия ЕС за получен превод в евро от друга държава в ЕС - между 30 и 58 лева за превод от 10 евро.

Скоро това ще се промени, защото започваме работа по регламент за значителното намаляване на тези такси, за да достигнат нивата на таксите за преводи в евро между държавите от еврозоната, които са пренебрежимо ниски, коментира  българският евродепутат Ева Майдел.

Това е закондателство, което ще даде реален резултат за всеки европеец от държавите извън еврозоната - България, Румъния, Полша, Чехия, Унгария, Хърватия и Швеция.

Радващо е, че Българското председателство на Съвета на ЕС успява за няколко седмици да постигне съгласие между всички държави за общ подход, обяснява Майдел.

На 28 март 2018 г. Европейската комисия внася предложение за намаляване на таксите за презгранични плащания в евро за целия ЕС. Според действащите в момента правила за предприятията и лицата, живеещи в държави от еврозоната, няма разлика дали ще извършват преводи в собствената си държава или в друга от еврозоната.

Това, обаче, не е така за гражданите извън Еврозоната, които са обект на такси от банките. Целта на предложението е да могат и гражданите от страните, които не са в евро клуба, да се възползват от тези предимства и да извличат пълна полза от единния европейски пазар.

Припомняме, ИПИ съветва България да не се бавим за еврозоната. В края на април 2018 Институтът за пазарна икономика - ИПИ финализира доклад за ефектите за българската икономика от присъединяване къв ERM II и еврозоната.

Един от доводите е, че влизането в еврозоната намалява и транзакционните разходи по обмен на валута и таксите по банкови преводи.

По изчисления на ИПИ, само спестените разходи по обмяна на валута за целите на външната търговия надхвърля 450 млн. евро на година. Това е близо 1% от БВП и е равносилно на намаление на данъка върху печалбата на фирмите наполовина. Спестените по този начин близо 1 млрд. лева ще останат в българските фирми.