Костюмите на Стефан Данаилов и Апостол Карамитев показва специална експозиция в НИМ
Секция: КУЛТУРА
28 Юли 2018 14:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Костюмите на Стефан Данаилов и Апостол Карамитев показва специална експозиция в НИМ

/КРОСС/ Костюмите на Стефан Данаилов от филма „Борис I", на Апостол Карамитев/Коста Цонев от „Сватбите на Йоан Асен" и на Стойко Пеев от „Хан Аспарух" вече могат да бъдат видени в новата специална експозиция - „Историята и българското кино" на Националния исторически музей, посветена на българските игрални филми на историческа тематика от 80-те години на ХХ век.

Разкошните облекла са част от златната колекция български игрални филми, които пресъздават едни от най-значимите периоди и събития от средновековната българска история: създаването на Българската държава през 681 г. - във филма „Хан Аспарух" (1981 г.), приемането на Християнството и създаването на Преславската и Охридската книжовна школа през IX в. - „Борис I" (1985 г.), постигането на дълготраен мир и стабилност в началото на XIII в. - „Сватбите на Йоан Асен" (1975 г.), историята за изписването на Боянската църква през 1259 г. - „Боянският майстор" (1981 г.)

Тези филми са създадени по повод 1300-годишнината на Българската държава и отразяват различни етапи от българската история, свързани най-вече с Първото и с Второто българско царство, с Възраждането и с националноосвободителното движение. Кинопроизведенията стават любими на поколения зрители и са повод за гордост от величието и блясъка на българските победи и от духовното израстване на нацията ни.

Облеклата и вещите - костюмите, мебелите, оръжията и пр., са създавани въз основа на археологически и исторически сведения за времето и събитията, с които са свързани. Техническото им изпълнение е съобразено с традициите на съответната епоха, което ги прави максимално близки до първообразите им.

Всички те са изработени ръчно и от естествени материали - месинг, кожа, гьон и др. Някои от костюмите са обект на сложна изработка. За направата, например, на костюмите на севастократор Калоян и на севастократорица Десислава художниците са се „допитали" до стенописите в Боянската църква от XIII в.; тъканите са доставени от Сирия, с изработката им са били ангажирани специалисти от Холандия и Франция, но са довършени в България.

На експонатите в експозицията „Историята и българското кино" ще бъдат поставени QR кодове, с които посетителите ще могат да получават повече информация за тях.

Снимките и информацията се публикуват за първи път, със съдействието на Българската национална филмотека.

От тази есен в експозицията, посветена на българското кино, ще има и специален интерактивен кът като част от музейно-образователната програма на музея.