Лекари милионери в най-бедната и болна страна
Секция: Анализи
13 Август 2018 12:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лекари милионери в най-бедната и болна страна Конкуренти на олигарсите са начело на водещите болници

 

/КРОСС/  Задължиха да подадат декларация работещите със Здравната каса и се оказа, че капитализмът се отразява добре на управленската върхушка в здравеопазването.

Зле финансираната здравна система, в която вечно не достигат пари, може и се оказва източник на доста високи доходи за определена група лекари, мениджъри на големи и не толкова големи болници. Това показват публикуваните в началото на изминалата седмица декларации на лицата, заемащи висши държавни длъжности, за имуществото им през 2017 г., сред които за първа година попадат и директорите на лечебни заведения, които се финансират от здравната каса и държавния бюджет.

ГОЛАТА ИСТИНА

Данните от декларациите затвърждават общоизвестния факт, че сегашното състояние на финансиране и функциониране на системата позволява на определени хора да изкарват стотици хиляди и дори милиони левове доход за разлика от средно статистическия лекар и медицински персонал.

Проф. Генчо Начев е най-богатият болничен директор у нас, показват справките. Шефът на столичната „Св. Екатерина" изпъква с 15 апартамента и къщи, 514 декара гора и три коли, като едната от тях е „Порше". Кардиохирургът е декларирал налични 70 000 лева, а на влог държи 4 млн. лева, 350 000 евро и 567 000 долара.
Отделно проф. Начев притежава дялове от дружества, вложил е над 1 млн. лева в инвестиционни фондове и има акции в три поликлиники в Унгария, Полша и Хърватия.

Директорите на болници декларираха публично имоти и пари според новия закон за КПКОНПИ. Много от тях - общо 69, пропуснаха да го направят и ще бъдат санкционирани. От декларациите на останалите обаче се видя, че това освен престижна е и доста доходоносна работа.

Финансови проблеми няма и новият управител на НЗОК д-р Дечо Дечев, чиято декларация пред Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за миналата година е в качеството му на шеф на УМБАЛ „Св. Иван Рилски".
Д-р Дечев има депозити у нас и в чужбина от 237 000 лева и 260 000 евро, кара „Рено Каптюр" и има мезонет в Гърция. Шефът на здравната каса си е купил през 2017 г. магазин в София, притежава още два апартамента и къща с двор в столицата, както и три къщи в селата Рибарица, Чехларе и Негушево.

Имотно-обезпечен е и директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски. Той е декларирал, че притежава 27 имота, повечето от тях придобити през 2015 и 2016 г. Три от тях са апартаменти в Бургас, има и три апартамента в Свети Влас, както и шест -в Сандански. Д-р Миразчийски има и 26 ниви, четири джипа, участва в дружества и фирми и влага в инвестиционни и пенсионни фондове. Иначе на депозит държи 54 000 лева, а наличните му средства са близо 50 000 лева.

Д-р Валентин Игнатов, който е директор на варненската „Св. Марина", има 5 апартамента във Варна, 4 коли, вложения в инвестиционни фондове за 53 000 лева и депозити от 295 000 лева и 57 000 евро.
Шефът на „Майчин дом" доц. Иван Костов също не е беден. Той може да се похвали с апартамент в София, вила във Владая, налични 102 000 лева,
влог от 463 000 евро, но и заем от 220 000 лева.

На този фон директорът на Правителствена болница проф. Любомир Спасов има скромен влог от 140 000 лева и заем от 650 000 лева. Сред не особено богатите е и шефът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов, който е декларирал налични едва 28 200 лева, влог от 7654 лева, две коли, един апартамент в столицата с гараж, парцел и складово помещение.

Директорът на столичната „Св. Анна" д-р Славчо Близнаков има по един апартамент в София и Дупница, три стари коли и депозит от 262 671 лева. Колегата му проф. Карен Джамбазов, който ръководи най-голямата болница у нас - пловдивската „Св. Георги", пък има налични 20 000 лева и влог от 31 733 лева.

Проф. Джамбазов обаче е вложил и 126 000 лева в инвестиционни фондове и връща заем на сина си от 160 000 лева. Директорът на „Св. Георги" притежава апартамент и парцел в Пловдив и кара чужд „Мерцедес".

Шефът на „Пирогов" проф. Асен Балтов може да се похвали с апартаменти в София и Арапя и налични 40 000 лева. Освен това Балтов е депозирал 21 000 лева и 78 450 евро, а в инвестиционни фондове има 33 000 лева. Директорът на спешната болница обаче има и един ипотечен и два потребителски кредита, както и лизинг за кола и 5 кредитни карти.

Шефът на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев и собственик на столичната „Св. Богородица" разполага с налични 150 000 лева и 190 000 евро, има и депозит от 203 000 лева и 600 евро.

Валентина Мазнейкова, управител на МБАЛ „Св. София", притежава заедно със съпруга си Христо Мазнейков 4 апартамента в София, къща в Драгалевци и в с. Емона, Несебър. В депозитни сметки семейство Мазнейкови има близо 400 000 лева, също и вземания от заеми за над 2,5 млн. лева.

Управителят на столичната онкологична болница „Сердика" Методи Янков притежава единствено 160 000 лева в кеш от заплата - според декларацията му той няма нито апартамент, нито кола, нито влогове.

Любопитна подробност е, че освен шефовете на
големи болници благосъстояние демонстират и шефовете на някои по-малки провинциални лечебни заведения. Директорът на болницата в Гълъбово Гошо Грозев например има 260 000 лева по влогове в банки и четири апартамента в Стара Загора.

Голям брой шефове на болници - близо 70, обаче не са подали имотните си декларации в срок, а други изобщо липсват и сред подалите, и сред неподалите декларации. Такъв е случаят с доскорошния шеф на пловдивската „Пълмед" и настоящ председател на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров.

 

***
УМРЯ ВСЯКА НАДЕЖДА!
Няма надежда, щом шефовете на болници са милионери.
Шефове на държавни болници - милионери по официални декларации.
А това е върхът на айсберга, кой знае какво има недекларирано или на имена на близки хора, сметки в чужбина. И 69 шефове не са подали декларации...

И шефът на здравната каса милионер, от времето, докато е бил шеф на държавна болница.

А България остана без медицински сестри, в държавни болници им дават по 600-700 лв заплата. Някой говореше за корупция? Ако обществото, медии и политици премълчат този скандал, надежда всяка тука оставете.