Бесарабски българин: България беше и остана за мен една приказка
Секция: Интервюта
16 Октомври 2018 11:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бесарабски българин: България беше и остана за мен една приказка

/КРОСС/ "България беше и остана за мен една приказка. Обикнах я с цялото си сърце... преди да я видя", казва поетът Петър Бурлак - Вълканов - бесарабски българин, роден в село Бабата, пред БНР.

"Ние сме една част от България, духовно. Не отделям България и Бесарабия, ние сме едно цяло. Където има един българин, там вече има България", казва Петър Добрев, кмет на бесарабското село Островное, което е известно със старото си име Бабата, както го наричат и местните. Мястото е създадено от българи преди 200 години. А потомците им пазят българския дух жив и днес. Два века в селото се говори на български език:

"Хората там са живеели, имали са малко връзки с градовете, с глобалния свят".

Над 90 процента от жителите на Бабата са етнически българи. Сега там живеят 750 души. Най-хубавото място в селото е църквата и площадът пред нея, където има фонтан - символ на Бабaта - със скулптура на момче и момиче под чадър. Бабовци се славели като добри градинари и като деликатни хора - мъжете ходели с бастуни, а жените - с чадъри и воали.

В условията на съвременната глобализация обаче съхраняването на българския език и традиции става все по-трудно.

"Ние сме го запазили, благодарение на консерватизма в селата. Сега младежите тръгват към градовете. В селата вече влиза тази глобална култура. Сега въпросът е да отговорим на това предизвикателство. В тези условия не е възможно да съхраним българщината с методите, с които досега се действа. От лично наблюдение – повече от 70% от българските семейства в градовете говорят с децата си на руски", казва Петър Добрев.