Световният политически елит се събра в Париж (снимки)
Секция: СВЯТ
11 Ноември 2018 14:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Световният политически елит се събра в Париж (снимки)

/КРОСС/ Държавни и правителствени ръководители от над 80 държави участват днес във френската столица за възпоменателната церемония по случай 100 години от края на Първата световна война.

В 11-ия час на 11-ия ден в 11-ия месец на 1918 година официално е обявен края на Първата световна война. Война със смразяващи последици - повече от 9 милиона души са убити по време на битка, а други 21 милиона са ранени, много от които тежко. Милиони цивилни също са сред пострадалите. А последствията в дългосрочен план са още по-тежки - в Германия конфликтът оставя едно особено чувство в населението, най-вече заради силната пропагандна машина, чувство, което Хитлер изящно манипулира след години. Няма как да си представим Втората световна война без отровното наследство, оставено от Първата световна война.
Президентът на България Румен Радев е официален гост на церемониите в Париж по покана на Еманюел Макрон.

„Човечеството помни как политическият елит не отчете уроците от Първата световна война и подписа договори, които отвориха широко вратата към Втората световна война", заяви Радев.В събота френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел откриха заедно паметна плоча за примирието от 1918 година на церемония на „Поляната на примирието" в Северна Франция.

В 11-ия час, на 11-ия ден, в 11-ия месец, но сто години по-късно, през 2018 година, в Париж се провежда мащабна възпоменателна церемония, в която държавни и правителствени ръководители от над 80 държави от цял свят отдават почит на загиналите.
В церемонията на Триумфалната арка са включени изпълнения на виртуозния виолончелист Йо-Йо Ма, четене от ученици на текстове - спомени и писма от 11 ноември 1918, изпълнение на Анджелик Киджо, изпълнение на „Болеро" на Равел от Младежкия оркестър на ЕС с диригент Васили Петронко.

 

Снимки APF