Ивет Лалова призова ресторантьорите да улеснят хората с диабет с подробни описания в менютата
Секция: Здраве
13 Ноември 2018 12:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ивет Лалова призова ресторантьорите да улеснят хората с диабет с подробни описания в менютата

/КРОСС/ В навечерието на Световния ден за борба с диабета (14 ноември)  Ивет Лалова-Колио даде старт на тазгодишното издание на кампанията „Открито за диабета“. За четвърта поредна година най-бързата ни лекоатлетка е посланик на кампанията, организиранa от Sanofi България. Целта на инициативата е превенция, ранна диагностика на диабет тип 2 и правилен контрол над заболяването като цяло.

Ивет демонстрира кулинарните си умения и приготви любимата си закуска, подходяща както за здравословна диета, така и за хора с диабет, за да подчертае важността на хранителния режим за правилния контрол над заболяването.

 „Всеки 11-ти човек по света има диабет. У нас над 450 хиляди българи живеят с това заболяване, като близо половината от тях не са диагностицирани. За тях здравословният и балансиран хранителен режим е особено важен. Хората с диабет са също като нас. Водят същия активен начин на живот и вероятно често им се случва да се хранят с приятелите си навън. Затова тази година с кампанията „Открито за диабета“ искаме да призовем ресторантьорите да добавят секция за здравословно хранене в менютата си и да посочат под всяко ястие в тази секция какво е съотношението  на въглехидрати, мазнини и белтъци в грамове. Това би било полезно, както на желаещите да се хранят здравословно, така и на хората с диабет.“, обясни Ивет Лалова - Колио.  

Диетологът д-р Мария Николова разясни, че няма разлика между балансирано хранене при здрави хора и хранителния режим на хора с диабет. Тя ни разкри, че най-лесният начин да се храниш здравословно е като следваш т.нар. „метод на чинията“, който достъпно визуализира видовете храни и в какво количество трябва да присъстват във всяко дневно хранене. Според него половината от храната в чинията трябва да бъде от въглехидрати (пресни сезонни заленчуци), една четвърт от пълнозърнени храни и останалата една четвърт от протеини (постни меса, риби, яйца или бобови храни).

Д-р Мария Николова алармира, че всеки втори пациент, диагностициран с диабет, не постига препоръчителните нива на кръвна захар. Това от своя страна може да доведе до сериозни усложнения, които често са инвалидизиращи и животозастрашаващи. Затова много важно е пациентите да не пропускат да изследват два пъти в годината нивата на гликирания си хемоглобин, както и задължително да преминат през ежегодния безплатен преглед при ендокринолог, който здравната каса осигурява.

През последните две години в рамките на кампанията „Открито за диабета“ Sanofi България организира безплатни  изследвания на кръвна захар и гликиран хемоглобин в различни градове в България.

Целта на безплатните измервания, организирани от Sanofi България, е да предостави възможност за профилактика на здравите и контрол на заболяването на хората с диабет, увеличавайки достъпа до здравни грижи в малки и големи градове. През октомври и ноември от тях се възползваха жителите на 10 града у нас. Предстоят измервания на 14 ноември в Червен бряг, на 16 ноември Стара Загора и на 21 ноември в Казанлък.

Първи симптоми на диабета

Ранното диагностициране ограничава тежките усложнения при болните, затова е много важно да се познават първите симптоми на диабета. Най-често срещаните симптоми са: често уриниране, силна жажда и чувство на глад. Освен общите симптоми се наблюдават и специфични за всеки от  двата типа диабет. При захарен диабет тип 2 голяма част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години. Повечето от тях са с наднормено тегло или затлъстяване, с натрупване на мазнини, предимно в областта на корема. Симптоми за заболяването могат да бъдат непрекъснатата умора, трудно заздравяващите рани и гениталните инфекции. Заболяването захарен диабет тип 1 започва рязко и драматично. При него повечето пациенти са с поднормено или нормално телесно тегло. Ранните симптоми при него са неестествена загуба на тегло, непрекъсната умора, нарушение на зрението и кожни и генитални инфекции.

Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. По данни на Международната диабетна федерация (IDF) през 2017 г. с тази диагноза живеят  над  425 млн. души по света, като техният брой непрекъснато расте и до 2045 г. се очаква да достигне до 629 млн.  С други думи всеки 11-ти човек по света е с диабет.

*http://www.diabetesatlas.org/across-the-globe.html