Археолози откриха най-древното клиентско оплакване в света
Секция: Наука
11 Декември 2018 07:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Археолози откриха най-древното клиентско оплакване в света

/КРОСС/ Вероятно сте попадали на клиентски оплаквания, а сигурно и вие сте писали не едно. Археологическа находка показва, че подобни оплаквания е имало още в древността.

Археологическата находка представлява глинена плочка с клиновидно писмо от древна Месопотамия, намерена в древния град Ур, в днешен Ирак.

Според учените плочката с най-древното оплакване датира от 1750 г. пр.Хр. и в него човек на име Нани издирва търговеца Еа-Насир. Той бил доставил грешния материал при това твърде бавно. Нани обвинява Еа-Насир, че не се е държал подобаващо и със слугите.„За какъв ме взимаш и как си позволяваш да се отнасяш с мен така", пита Нани. „Изпратих хора, които трябваше да вземат торбата с пари (депозирана при теб), но ти се отнесе неуважително и ми ги върна с празни ръце няколко пъти през вражеска територия. сега зависи от теб да ми върнеш парите изцяло", казва Нани. Нани е заплашвал доставчикът подобно на клиентите в наши дни - с връщане на стоката или оплаквания.

„Уведомявам те, че от сега нататък няма да приемам бакър от тебс, който е с лошо качество. Лично аз ще избирам метала в моя двор и ще упражнявам правото си на отказ, понеже ти се отнесе неуважително", обяснява Нани в оплакването си до Еа -Насир. Посланието е написано на акадски и е част от колекцията на Британския музей.