С какво са се хранели императорите и обикновените хора от древността
Секция: Наука
13 Декември 2018 21:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С какво са се хранели императорите и обикновените хора от древността

/КРОСС/ Храните винаги са били културен символ за държави, континенти и цели времеви периоди.

В древността храната е била основен поминък и начин, по който населението е формирало ежедневието си.

Тези древни периоди са били в основата на откриването, производството и разпространението на храната в медицината, диетите, културната идентичност, важна за социални, религиозни и политически фактори.

Гърците и римляните са били не само философи и владетели на империи, те са също така фермери, търговци и потребители на храни.Ето и кои са едни от основните храни в древността:

Семената са били основна разменна единица в търговските отношения. Някои от тях имат стойността на злато.

Киноа

Народите от района на Андите са познавали тази храна още преди пет хиляди години. По популярност тя отстъпвала само на картофите. Много хора сравняват киноа с ориза и смятат, че е зърнена култура. Всъщност дребничките зрънца киноа са семената на растение, "братовчед" на спанака и цвеклото.
Лилавите и розови картофи

Те са били основно средство за препитание и лечение на много заболявания.

Една от най- известните напитки в древността е Комбуча.

Представлява нещо като ферментирал чай. Комбуча или чаена гъба е вид гъба, симбиотична колония от бактерии и дрожди. През 250 г. пр. Хр. хората от династията Ян в Китай консумирали напитка от ферментирал чай. Наричали я „елексир на безсмъртието".

Няколко века по-късно в Русия, тя била известна като „чаен квас", в Австрия я наричали комбухер, а в Америка - комбуча, но на много хора била позната просто като „гъбата от Манджурия"

Основните римски храни са били чесън, краставици и босилек.Царе и императори още тогава са разбирали важните свойства на спирулината, която се води един изключително древен продукт.

Прабългарите са предпочитали да ядат месо. Древните царе са смятали, че месото от щъркел е най-вкусно. Благородниците са обичали да се хранят с пшеничен хляб, рядкост е било по-бедните да имат такъв хляб на трапезата си. Те се хранели предимно с ръжен хляб.