Храните с отрицателен калориен баланс - топят мазнините и килограмите
Секция: Здраве
16 Декември 2018 11:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Храните с отрицателен калориен баланс - топят мазнините и килограмите

/КРОСС/ За да работи оптимално нашата диета и мазнините да се топят наравно с килограмите, е нужно, на първо място, да бъдем в калориен дефицит. Това означава да приемаме по-малко калории, отколкото горим всеки ден. Само така , тялото ще посегне на натрупаните мазнини, за да си набави нужната енергия.

Храната, която приемаме, трябва да бъде качествена и пълноценна, богата на фибри, белтъчини  и полезни мазнини. Така, ще бъдем заситени за по-дълго време, въпреки ограничените калории, по-енергични и с повече тонус за ежедневните задължения.

Една част от тези храни, са храните с отрицателен калориен баланс, т.е. доставящи 0 калории на организма. Това е така, защото енергията нужна за храносмилането и усвояването им е по-голяма от тази, която всъщност доставят с приема си.

Това са богатите на фибри плодове и зеленчуци, с ниско съдържание на въглехидрати, без мазнини, съдържащи висок процент вода. Калориите им обикновено са между 20 и 50 за 100 гр. Въпреки тази ниска хранителна стойност, те дават чувство на ситост благодарение на високото си количество фибри, доставят ни витамини и минерали, хидратират организма.

Всичко това прави задължително включването им в хранителния план, искаме ли да редуцираме килограмите. Ето и някои от най-предпочитаните нискокалорични храни, доказали ефективността си по време на диета.

Грейпфрутът

Богат на фибри, витамин С, А, калий и магнезий. Консумиран преди хранене, увеличава чувството на ситост и подтиска апетита. Той е с нисък гликемичен индекс, понижава нивата на хормона инсулин, с което спомага за по-лесното горене на мазнините и редуциране на килограмите. Все пак внимавайте с консумацията му ако приемате лекарства. Според някои изследвания, грейпфрутът може да възпрепятства усвояването или действието им.

Лимони и портокали

Чаша пресен портокалов фреш за закуска - здравословен и тонизиращ старт на деня или топла вода с лимон, за да хидратираме организма, изчистим токсините и задвижим перисталтиката на червата. Консумирани цели, цитрусите подобряват храносмилането, дават усещане за ситост, зареждат ни с нужната за деня доза витамин С.

Броколи

Отново богат на фибри продукт, вкусен, засищащ и изключително полезен. За да си набавим максимума от полезните му хранителни вещества е добре да го консумираме „алангле” , за кратко бланширан във вряща вода, приготвен на пара, или директно суров. Богат на калий, желязо, фосфор, магнезий, витамините С и А.

Спанак

Малко калории и богатство от полезни хранителни вещества, много витамин С и желязо. Дали ще го консумираме суров, готвен или като здравословен фреш е личен избор, но присъствието му в нашето здравословно меню ще зареди организма ни с доза „зелена енергия”, антиоксиданти и множество витамини.

Гъби

Нискокалорични и вкусни, богати на минерали и антиоксиданти. Въпреки че съдържат 90% вода, гъбите са трудни за храносмилане. Ако нямате проблеми със стомаха, смело ги включвйте в здравословния хранителен режим. Ще се чувствате сити , а калориите, които внасят в режима ни, са минимални.

Голяма част от плодовете също съдържат малко калории (ябълките, диня, кайсии, боровинки, къпини и малини, ягоди), но много по-лесно можем да „прекалим” с похапването им, за разлика от зеленчуците. Съответно калориите значително се увеличават. Въпреки че ни доставят много ценни витамини и минерали, плодовете съдържат фруктоза, а захарта под всякаква форма може да забави постигането на целите ни.Добавянето на повече зеленчуци в режима ни и умерено на плодове, е по-удачният избор за хранителния ни режим.