50% от българските фирми планират увеличение на заплатите догодина
Секция: ИКОНОМИКА
17 Декември 2018 10:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
50% от българските фирми планират увеличение на заплатите догодина

/КРОСС/ В 50 % от фирмите ще има повишение на заплатите, заяви пред Нова телевизия Цветан Симеонов - председател на Българската търговско-промишлена палата. Той допълни, че ще има и фирми, които няма да могат да си го позволят - в една четвърт от случаите. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1 % от фирмите. Това е резултат от общите тенденции в държавата - знаете беше обявено 10 % увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10 % ръст ще има при две трети от фирмите, 20 %, по-високо - в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите, над 20 % ръст - при много малко компании, обясни Симеонов. По думите му продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент - шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

Всяка седмица хиляди облекла, произведени в тази русенска фабрика, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има. Работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. През 2019 г. планираме да наемем 40 човека още, но дали ще успеем - силно се съмнявам. Шивачки, гладачки, технолози, моделиери, склададжии дори няма. Чистачка дори търсихме 9 месеца, обясни тя.

Заплатите тук започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 - при технолозите и моделиерите и ги минават - при ръководителите на производства.

Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро при липсата на подготвени служители.

Ръстът на заплатите е изключително висок. Продължава да става въпрос наистина за липса на квалифицирани кадри и липса на интерес у много хора към дадени сектори, каза Мария Стоева , мениджър в компания за подбор на персонал.

Опитите да обучават млади хора също ударили на камък, тъй като за няколко месеца се явили едва трима кандидати.

Нискоквалифицираните работници - една много голяма част от тях са в чужбина , а хората-висшисти не искат да работят такива позиции, обясни Стоева. Тук дори са готови да инвестират в нови машини, за да запълнят глада за кадри. В битката за всеки работник в русенско влизат 300 фабрики за производство на облекла и кожа. А начините да ги привличат - започват от безплатен транспорт.

За да решат проблема с недостига на кадри някои компании са готови да инвестират и във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в ИТ сектора. Ръстът през последните 5 години там е над 100 %, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 хиляди. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25 %. От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави.

Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас. Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години.

Най-сериозен оптимизъм виждаме в секторите „Финанси", „Застраховане" и „Недвижими имоти", както и при бизнес услугите. Средноголемите предприятия смятат да назначат най-много хора - между 50 и 250 души персонал.Най-бавно нещата се развиват в публичен и социален сектор и в минно дело - 2 % ръст, обясни Мария Стоева. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следвани от София и Варна.