Петролът продължава да поскъпва за пета поредна сесия на търговия
Секция: ИКОНОМИКА
07 Януари 2019 19:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петролът продължава да поскъпва за пета поредна сесия на търговия

/КРОСС/ Петролните фючърси поскъпват силно за пета поредна сесия и се тъгуват в най-високи нива от 18-и декември насам, тъй като продължават да намират подкрепа от вече влязлото в сила споразумение във формата "ОПЕК+" за съкращаване на добивите от началото на годината и с оглед на подема на световните фондови пазари.

Фючърсите на петрола сорт Брент с доставка през март поскъпват в понеделник с 2,1% обратно над нивото от 58 долара, а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари - с 2,25% над нивото от 49 долара за барел. Оставащото в сила възходящо ценово движение факт, след като през миналата седмица петролните фючърси нараснаха съответно със 7,2% и с 5,8% и вече се търгуват с повече от 12% над техните многомесечни дъна около 49,94 и 42,19 долара за барел, ударени за кратко по време на тънката и неликвидна търговия през коледните празници (най-ниски цени от юли и юни 2017-а година).

Подкрепа за продължаващото и днес поскъпване на петролните фючърси оказва информацията на Ройтерс от миналата седмица, че в рамките на декември доставките на петрол от ОПЕК са се свили с 460 хил. барела дневно до 32,68 млн. барела, а според агенция Блумбърг общите добиви на картела са намалели с цели 530 хил. барела на ден до 32,6 млн. барела благодарение на рязко понижаване на производството в Саудитска Арабия. Това представляваше най-агресивното съкращаване в рамките на един месец от януари 2017-а година насам и беше факт още преди да влезе в сила от 1-ви януари договореното във формата "ОПЕК+", включващ и Русия, ограничаване на добивите с общо 1,2 млн. барела през първите шест месеца на новата година.

Целта на съкращаването на производството е да се ограничи увеличаването на глобалното предлагане, дължащо се главно на нарасналото през 2018-а година петролното производство в САЩ с близо 25% към исторически нива през декември от около 11,7 млн. барела на ден.

Позитивното представяне на световните пазари на акции през последните дни на търговия също допринася за подновяване на инвеститорския риск-апетит и на стоковите борси, включително при търговията на петролни фючърси. Новината за подновяване на търговските преговори между САЩ и Китай, както и оповестените в петък много силни данни за състоянието на американския пазар на труда през декември пък водят до отслабване на опасенията за забавяне на глобалния икономически растеж и респективно за намаляване на потреблението на важната енергийна суровина.

Въпреки поскъпването на черното злато в последно време, инвестиционната банка Goldman Sachs намали своите прогнози за осреднените цени на петрола Брент за 2019-а година до 62,50 долара за барел от 70 долара за барел, визирайки наличието на "най-сериозните макроикономически предизвикателства от 2015-а година насам". Голямата американска инвестиционна банка понижи и оценката си за осреднената цена на американския лек суров петрол от 64,50 долара до 55,55 долара за барел.

Подобна низходяща ревизия за 2019-а година направиха и анализаторите на френската банка Societe Generale - с по 9 долара до 64 долара за барел за петрола Брент и до 57 долара за лекия суров петрол, добиван в САЩ.