Валят оставки в Спешна помощ Горна Оряховица
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Януари 2019 11:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Валят оставки в Спешна помощ Горна Оряховица

/КРОСС/ Служителите от Спешната помощ в Горна Оряховица продължават да подават оставки в знак на протест срещу нападението над лекари. 19 лекари напуснаха работа. Поводът е случай от началото на миналата седмица когато 35-годишна жена нападна с юмруци фелдшера Наталия Армянова. Това е пореден случай на нападение на медик. Лекарите поискаха паник бутони във всички линейки, видео наблюдение във филиалите и охрана.

По отношение на казуса в Горна Оряховица, още в петък министърът разпореди да бъде осигурена и физическа охрана. Днес директорът на филиала за спешна медицинска помощ ще предприеме действия за осигуряване на такава, каза в студиото на сутрешния блок на БНТ зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева. Тя обясни, че се закупуват нови линейки и ще бъдат предприети действия те да се оборудват с паник бутони. Работи се в синхрон и взаимодействие и с органите на прокуратурата по тези въпроси на територията на цялата страна. В конкретния случай агресивната жена ще бъде глобена с между 1000 и 5000 лева, тъй като е с чисто съдебно минало и не я грози дори условна присъда.

В момента недостигът на системата на спешната помощ е около 200 медици. След разговор с министъра на образованието и министъра на здравеопазването е взето решение да се възобнови висшето образование в сферата на парамедиците, тоест тази специалност отново ще бъде възстановена като такава и първите парамедици ще се обучават още от началото на следващата година. Има 3-годишен прогнозен график за броя на парамедиците, които започват да се обучават, ще се даде преходен период на настоящите парамедици, които са преминали курсове за обучение за придобиване на право да работят самостоятелно в линейки.

За миналата година 60% от подадените сигнали не са били спешни. У нас не се събират глоби въпреки нормативната разпоредба. Начева обясни, че се водят разговори за това как да бъдат приложени разпоредбите. По нейни думи се очаква напредък в тази посока.

На 4 февруари предстои да бъдат оповестени мерките, които здравното министерство ще предприеме по отношение на ТЕЛК-овете. Зам.-министър Начева обясни, че има места където системата на ТЕЛК работи много добре, има и изключения от тази практика. Това, което може да се направи е да се намали обхватът на нарушенията, които са констатирани. Подготвят се промени в нормативната уредба, които са свързани със задълбочаване и засилване на контрола при издаване на медицински документи за явяване пред ТЕЛК комисии.