WWF: В България вече няма живи реки
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Февруари 2019 13:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
WWF: В България вече няма живи реки

/КРОСС/ В България няма нито една жива река, алармират от WWF. На практика това означава, че няма река, която да не страда, поотделно или с притоците си, от замърсяване, пресъхване, прегради, които да спират миграцията на видовете в нея, копаене за инертни материали или канализиране.

В същото време, страната ни е сравнително бедна на водни ресурси - те представляват едва 0,3% от територията ни. За сравнение - при среден воден ресурс за света 8000 м3 на човек на година, България разполага с едва с 2250 м3.

Към момента на 325 реки в страната ни има построени 270 водно-електрически централи, а още 200 са получили разрешение за строеж, посочват от WWF.

Свикнали сме да възприемаме ВЕЦ-овете като „зелена енергия". На практика обаче те представляват преградни съоръжения, които променят коритата, скоростта и течението на реките, и така блокират възможността за миграция на десетки видове риби и безгръбначни. Рибните проходи, които се строят по изискване на закона, обикновено пропускат много малко риби и не им позволяват да следват обичайния си маршрут.

През последните 20 години 60% от рибните популации в Дунав и притоците му са изчезнали, а в Червената книга на България вече има 50 вида риба - 4 изчезнали и 46 застрашени. Сред тях са и есетрите - древен вид, появил се преди 200 милиона години.

Рибите са част от цели екосистеми, именно затова изчезването на един вид не е безобидно събитие. То би довело до необратими промени в цялата среда.