Израелски учени предлагат нов метод за добив на вода от атмосферата
Секция: Наука
19 Март 2019 07:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Израелски учени предлагат нов метод за добив на вода от атмосферата

/КРОСС/ Когато кажем „резервоар за питейна вода" повечето хора не мислим веднага за атмосферата. И все пак тя съдържа 13 000 кубични километра вода, което съответства на количеството сладка вода на земята, без глетчерите и тази от полюсите.

Сега израелски учени предлагат нова възможност да се добива питейна вода от атмосферата. В списанието Инвайрънментъл Сайънс енд Технолоджи разказват за своя метод да се добива кондензирана вода само от водна пара, вместо както до сега от влажен въздух, което отнема много енергия за охлаждане. Първите изчисления показват, че за този метод е необходима 65% по-малко енергия.

„Влажността на въздуха е важен източник на питейна вода, достъпен навсякъде на планетата" - обяснява Дейвид Бродей от израелски институт за технологии Технион в Хаифа. - Добиването на питейна вода от амтосферата е интересна възможност, особено за сухи райони далеч от морета".

За да поддържат необходимостта от енергия максимално ниска, Бродей и неговият екип искат предварително да източат водните пари от въздуха чрез средство за изсушаване. Изчисленията показват, че методът може да е успешен: на един литър питейна вода ще е необходимо само една трета киловатчас ток за охлаждане.

При изчисленията учените приемат за минимум 30% влажност на въздуха. Техният метод за добив на питейна вода предвижда той да бъде издухан в концентриран литиевохлориден разтвор, който поема водата. Когато той бъде стоплен на слънчева светлина, освобождава част от абсорбираната вода като чиста водна пара. Тогава системата за охлаждане трябва само да охлади парата. Така в сравнение с метода за директно охлаждане на влажен въздух, може да се намали потреблението на енергия с две трети.