Преглед на вестниците
Секция: Преглед на печата
19 Март 2019 07:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Преглед на вестниците

/КРОСС/Часове след изявлението на Петков НОИ публикува на сайта си предварителни резултати от „последваща оценка на ефектите от влезлите в сила разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г.". Ощетените вече не са 37%, както твърдеше НОИ преди месец, а 31,3%. И това институтът го оценява като „неутрален ефект", допълва „Сега".

„Близо 150 хил. пенсионери работят", информира „Монитор" като се позовава на данни на НОИ за 2018 г. Броят на българите, които трябва да се трудят и след пенсионирането расте от 2014 г. насам, като през последните години са скочили с 18 500, уточнява вестникът.

„Бумагите, които изискват чиновниците от гражданите и фирмите за предоставяне на административни услуги, ще бъдат намалени чрез грандиозна реформа", информира вестник „Труд". За целта са публикувани за обществено обсъждане промени в Административнопроцесуалния кодекс. Идеята е хората да престанат да бъдат „куриери" между различните служби и да носят бележки от един чиновник на друг, посочва изданието.

„Над 8 хил. българи се нуждаят от бъбречна трансплантация", съобщи началникът на клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница проф. д-р Емил Паскалев, цитиран от вестник „Дума". Той обясни, че в момента 670 българи над 18 г. са бъбречно трансплантирани. В листа на чакащите на Изпълнителната агенция по трансплантация за присаждане на бъбрек са 1016 души, но това не е реална бройка, категоричен е нефрологът. По думите му всеки осми човек в България е с бъбречно заболяване.

„У нас по-бързо е да се заразиш с морбили, отколкото да се ваксинираш", пише в заглавие на първата си страница вестник „24 часа". Всекидневникът обяснява, че ваксините за възрастни у нас не са безплатни, както за децата, но липсват в здравните заведения, където би трябвало да се поставят. Не се продават и в аптеките. 45-годишен здрав столичанин, стреснат от епидемията от морбили, е разказал пред „24 часа" как е платил 135 лева, за да е сигурен, че няма да бъде повален от опасната шарка. Оказва се обаче, че поставянето на ваксина по този начин реално e на черно, отбелязва изданието.