Пожар избухна в храма „Христос Спасител" в центъра на Москва
Секция: Русия
11 Април 2019 09:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пожар избухна в храма „Христос Спасител" в центъра на Москва

/КРОСС/ Пожар избухна в храма „Христос Спасител" в центъра на Москва. Запалили са се строителни материали, предаде БГНЕС. Пожарът е потушен бързо. Засега не е ясна причината за избухването му, нито дали има пострадали хора.

Катедралният храм е най-високата православна църква в света. Намира се на брега на река Москва, а в него има и църковен музей.

След края на Наполеоновите войни император Александър I подписва манифест, с който обявява намерението си да изгради катедрален храм в чест на Христос Спасителя, с която да покаже благодарността на руския народ към Бога, който спасява Русия от врага. През юни 1931 г. лично Сталин дава разпореждане църквата да бъде разрушена, тъй като на мястото ѝ трябвало да се изгради Дворецът на Съветите. На 5 декември 1931 г. катедралата е взривена с динамит.

В края на 80-те години на миналия век възниква обществено движение за възстановяването на църквата. С края на комунизма в Източна Европа и краха на Съветския съюз Руската православна църква започва възстановяването на „Иисус Спасителя" през февруари 1990 г. В края на 1999 г. новият храм "Христос Спасител" е завършено копие на своя исторически предшественик. На 31 декември 1999 г. храмът е отворен за вярващите и за обществеността. Църквата е официално осветена на 20 август 2000 г.