МРРБ разработва Морски пространствен план с финансиране от ЕК
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Април 2019 12:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МРРБ разработва Морски пространствен план с финансиране от ЕК

/КРОСС/ Европейската комисия одобри проект за морско пространствено планиране с водещ партньор Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Неговата цел е да подпомогне координирането на двете страни в процеса на морското пространствено планиране /МПП/ според изискванията на европейската директива и да създаде дългосрочен механизъм за трансгранично сътрудничество в Черноморския басейн. Проектът цели и оказване на помощ за изграждане на капацитет у компетентните органи в България и в Румъния за изпълнението на МПП. Той ще подпомогне разработването на морските пространствени планове в България и в Румъния чрез резултатите от изпълнения вече проект MARSPLAN-BS.

Основните дейности, които предстои да бъдат изпълнени, са свързани с разработване на Морски пространствен план с актуализиран ГИС модел и база данни, създаване на обща стратегия за управление на морските дейности в трансграничния регион, насърчаване на процеса на участие на заинтересованите страни и споделяне на добри практики от България и Румъния.

Проектното предложение „Трансгранично морско пространствено планиране за Черно море България - Румъния" (MARSPLAN-BS-II) е оценено с висок резултат от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия към Европейската комисия. Предстои подписване на Споразумение за безвъзмездна финансова помощ и Споразумение за партньорство. Одобрената финансова помощ за изпълнение на дейностите възлиза на 1 249 677 евро.

В проекта, освен МРРБ, участие от българска страна ще вземат „Национален център за териториално развитие" ЕАД, „Център за брегови и морски изследвания" от гр. Варна и Военноморското училище "Н.Й. Вапцаров" от гр. Варна. Партньори от румънска страна са Министерството на регионалното развитие и публичната администрация, ГЕОЕКОМАР, Института за морски изследвания "Григоре Антипа" и институт "Овидиус" от гр. Констанца.

Проектът ще продължи до средата на 2021 г.