Майчин дом ще прилага най-новата технология за ранен скрининг на рак на гърдата
Секция: Здраве
21 Май 2019 11:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Майчин дом ще прилага най-новата технология за ранен скрининг на рак на гърдата

/КРОСС/ Университетската АГ болница „Майчин дом" става сертифициран референтен център за Балканските държави за прилагането на най-съвременната технология за ранен скрининг на рак на гърдата. Трима български лекари проведоха работно посещение в производствената база на технологията Braster във Варшава, където обсъдиха напредъка и приложението на метода заедно с медицински специалисти от цял свят.
Технологията Braster е полска научна разработка, която се основава на контактна термография с течни кристали. Изследването отнема няколко минути, а резултатите се анализират от изкуствен интелект, като позволяват да бъдат откривани и наблюдавани образувания в млечната жлеза с размер от едва 3 мм.
Изпълнителният директор проф. Иван Костов и управителят на Медицинския център към болница „Майчин дом" д-р Мирослав Георгиев бяха приети в научния съвет на технологията, а болницата получи сертификат да анализира и провежда консултации, както и да дава експертни становища по резултатите от изследванията, направени във всички балкански страни.

Водещи полски професори предлагат методът Braster да бъде въведен като златен стандарт в изследването на рака на гърдата заедно с ехография на млечна жлеза, като подчертават, че изследването в комбинация от двата метода има изключително висока диагностична стойност.
„Майчин дом" първа въведе в България иновативната технология Braster през ноември 2018 г. За по-малко от 6 месеца там са проведени повече от 1 000 изследвания с нея, а методът вече се ползва в болници и медицински центрове в Пловдив, Варна, Стара Загора, Кърджали и Смолян. Освен у нас технологията се прилага във Франция, Чехия, Унгария, Полша, Украйна, Русия, Китай, Индия, Япония, Южна Африка, Мексико, Бразилия, Чили и Перу. В момента тече процедурата по регистриране на технологията пред Федералната Агенция по храните и лекарствата на САЩ (FDA).