България и Румъния ще си сътрудничат в опазването на водите, въздуха и биоразнообразието
Секция: ПОЛИТИКА
21 Май 2019 14:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Румъния ще си сътрудничат в опазването на водите, въздуха и биоразнообразието

/КРОСС/ Министърът на околната среда и водите Нено Димов, вицепремиерът и министър на околната среда на Румъния Грациела Гаврилеску и министърът на водите и горите Йоан Денеш подписаха днес в Букурещ Меморандум за разбирателство между Министерството на околната среда и водите на Република България, Министерството но околната среда и Министерството на горите и водите на Румъния за сътрудничество в областта на опазването на водите, качеството на въздуха и биоразнообразието.

Меморандумът определя областите на сътрудничество между министерствата на двете държави с цел намаляване на замърсяването и гарантиране на екологична устойчивост. По отношение на водите сътрудничеството предвижда координиране на изпълнението на трансгранични мерки от Морските стратегии на България и Румъния по отношение на морските отпадъци. Целта е постигане на добро състояние на морската околна среда, както и контрол на замърсяването на водите с пластмаси/микропластмаси с акцент върху общия участък на река Дунав и съответните зони на юрисдикция в Черно море.

В сферата на биоразнообразието усилията ще бъдат насочени към координирано опазване и управление на влажните зони, опазване и възстановяване на жизнеспособна споделената популация от есетрови риби в долното течение на р. Дунав и Северозападно Черно море, както и към обмен на най-добри практики по отношение управлението на трансграничните обекти по НАТУРА 2000.

Меморандумът предвижда и сътрудничество между двете страни за намаляване на замърсяването на въздуха, свързано с вноса на употребявани автомобили.

С оглед на по-добрата координация на работата се предвижда създаването на съвместни работни групи в определените области на сътрудничество.