Проф. Даниел Вълчев: Кампанията за евроизборите мина без да се говори за бъдещето на ЕС
Секция: ПОЛИТИКА
29 Май 2019 10:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Даниел Вълчев: Кампанията за евроизборите мина без да се говори за бъдещето на ЕС

/КРОСС/ Първото, което на мен ми направи впечатление на проведените евроизбори у нас е, че почти не се говори за ЕС, за неговото бъдеще. Това което се случи в България е, че стана ясно, че няма как да минем без контролиран вот, няма да имаме машинно гласуване скоро както се разбра, няма да имаме изчистени избирателни списъци - 30 години след промените и според мен няма да имаме регионални преброителни центрове, а ще си броят тези 5, 10, 15 души от комисийката и така ще я караме занапред. Това каза в сутрешния блок на БТВ „Тази сутрин" проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет. Иначе от гледна точка на това кой как се представи на изборите е, нямаше някакви големи изненади - ГЕРБ губи тяга, но се вижда също така, че в партийното пространство няма политик с мащаба на Борисов. Може да го харесваме, може да не го харесваме, но той има качествата да побеждава на изборите, защото се видя, че той издърпа цялата кампания на партията си, допълни Вълчев. Що се отнася за БСП, видя се, че те си имат някакъв таван, някакви вътрешни борби и донякъде сами се дърпат под водата. При положение че твой член в лицето на Сергей Станишев е шеф на европейските социалисти, а ти въобще да не искаш да го допуснеш в листата за евроизборите, как ви се вижда, запита Даниел Вълчев. Това не са добри неща и логично те доведоха до тези резултати на БСП.

Интересно е да са каже и за „Демократична България", че това е един нов опит за обединяване на онази част от хората, които може да се опишат като градски, образовани, дясно мислещи хора. Може да се каже, че този опит засега по-скоро е успешен, но не трябва да се надценява, защото те имат около 110 хиляди гласа, на фона на гласовете за други подобни опити като Реформаторския блок и така нататък, каза още Даниел Вълчев.

Що се отнася до идеята младите юристи да полагат клетва като лекарите, деканът на Юридическия факултет в СУ коментира, че това е идея, която е била приета от факултетния съвет и която ще се стреми да придаде една малко по-голяма тържественост при връчването на дипломите. Тази година решихме и за това благодаря на председателя на Народното събрание за това, че ни предостави тази възможност да връчим в пленарната зала на парламента дипломите на завършващите и колегите да положат една клетва. Тази клетва не е институционална клетва, а е по-скоро с морален характер, с това един човек, който се е посветил на правото, какво той се ангажира съвсем човешки да прави, коментира проф. Даниел Вълчев.