В Пловдив започва Седмица на традиционните занаяти
Секция: ЛЮБОПИТНО
24 Юни 2019 17:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 В Пловдив започва Седмица на традиционните занаяти

/КРОСС/ Тринадесетото издание на Седмицата на традиционните занаяти ще се проведе от 24 до 30 юни в Етнографския музей в Пловдив. Майстори от цялата страна ще се включат във форума, чиято цел е да популяризира занаятите като „живо наследство". Истинска чаршия от еснафски работилници се оформя всяко лято под вековната черница и около бухналите чимшири в двора на красивата Куюмджиева къща, където занаятчиите се надпреварват да покажат своя майсторлък.

Тази година събитието се провежда в партньорство с Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО и е включено в Културния календар на града. Наши партньори са още Клуб „Приятели на РЕМ - Пловдив", Регионална занаятчийска камара - Пловдив, Задругата на майсторите на народни художествени занаяти - Пловдив.

В дните на изложението ще бъдат представени над 40 майстори от различни занаяти. За посетителите и гостите на музея събитието е своеобразна школа, чрез която желаещите могат да се докоснат до тайните на старите технологии. В импровизираните занаятчийски работилници желаещите могат да опитат да изработят нещо сами или да бъдат обучени в първите стъпки на занаята. За децата това е истинско пътешествие към нови знания и умения, което със сигурност ще бъде запомнено от тях. А измайстореното със собствени ръце си има свое очарование и магия.

Всеки от дните е определен за представянето на различен занаят с демонстрация на майсторите. По стар народен обичай ще плетем венци и ще напяваме заедно китки на Еньовден. А за да изживеем още по-пълноценно празника и да научим за лечебните тайни на билките ще открием изложбата „С дъх на билки - лечебни и магични" на РИМ - Кюстендил, ще забъркаме „бял мъж" и ще отговяваме с петровско пиле на Петровден, както е според народната традиция. Всичко това ще бъде съпроводено с музика и танц в живописния ни двор.

Един добър начин да покажем съвременното състояние на народните занаяти, да се опитаме да насърчим интереса на малки и големи към тях, да подпомогнем запазването и развитието на нашите културни традиции.