Експерт от БАБХ: Няма месо с африканска чума в търговската мрежа
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Юли 2019 08:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерт от БАБХ: Няма месо с африканска чума в търговската мрежа

/КРОСС/ „Няма месо с африканска чума в търговската мрежа. Вирусът на африканската чума по свинете не е опасен за хората. Няма никаква опасност за здравето на хората и потребителите". Това каза началникът на отдел „Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/д-р Александра Митева в ефира на „Здравей, България".

„Месото се изземва, за да се предотврати евентуално разпространение на заболяването сред основните възприемчиви животни - домашните и дивите свине", добави тя.

Д-р Митева заяви, че африканската чума е изключително опасно заболяване и се разпространява много бързо. „Основният фактор в разпространението е човешкият фактор - ботушите, оборудването, колите, хората, преминали през инфектирани зони, хората, които посещават горите, могат да пренесат заболяването", обясни тя.

Тя припомни, че първият случай на заразени животни е бил в Плевен. „Много бързо се разпространи заболяването и то пак „благодарение" на хората и тяхното поведение. В рамките на две седмици локализирахме 16 огнища в 5 региона. Това са огнища, основно при нерегистрирани задни дворове с нерегламентирано отглеждане на свине", уточни д-р Митева.

По повод на съмненията, че свинете не се умъртвяват по хуманен начин експертът обясни, че всъщност става въпрос за конкретен метод на умъртвяване с газ и пияна. „Това е с висока концентрация на въглероден диоксид под формата на сух лед. Това е метод за евтаназирането на животни според европейското законодателство. Пияната се поставя отгоре, за да „запечата", защото това са и помещения, които трудно биха могли да бъдат затворени. Методът е напълно хуманен", добави тя.

По думите инсинераторите биха забавили безвредното унищожаване на труповете на умъртвените животни. В момента обезвреждането става чрез загробване на определени места от компетентните органи на дълбочина над 3 метра.

Регистрираните животни у нас са около 450 хиляди.