Допълнителни 70 милиона евро от ЕС за борба с африканската чума поиска евродепутатът Иво Христов
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юли 2019 15:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Допълнителни 70 милиона евро от ЕС за борба с африканската чума поиска евродепутатът Иво Христов

/КРОСС/ Допълнителни 70 милиона евро за борба с африканската чума по свинете да бъдат предвидени в бюджета на ЕС за 2020 г. - такова предложение направиха евродепутатите Иво Христов и Кармен Аврам (Румъния), членове на Комисията по земеделие и развитие на селските райони. Евродепутатите направиха две предложения - за увеличаване с 50 милиона евро на перото "Фонд за спешни мерки, свързани със здравето на животните и растенията" и с 20 милиона евро - перото "Осигуряване на по-висок здравен статус на животните и висока степен на защита на животните в Съюза". Идеята е Фондът за спешни мерки да разполага с по-голям финансов ресурс, който да бъде предоставян на държавите членки, а оттам - на фермерите - за справяне с последиците от африканската чума по свинете (в конкретния случай).
Предложението си Христов аргументира с факта, че това е необходим ресурс, защото на практика перспектива за край на разпространение на чумата няма. "Налице е постоянен ръст на заболеваемостта и икономическите щети граничат с икономически срив за сектор, който има много добри показатели и ръст през последните няколко години в България", каза той.
Второто предложение цели да бъдат предвидени допълнителни 20 милиона евро за проучване и разработка на ваксина срещу африканската чума по свинете. Към момента ваксина срещу заболяването няма. Разработването на такава отнема между 6 и 8 години. В САЩ вече се работи в това направление, макар че там заболяването не е разпространено. При все това, САЩ търгуват със страни, където има огнища на африканската чума по свинете", обясни евродепутатът.
Според Христов с разработването на такава ваксина в Европа ще се намали вероятността да зависим от трета страна, която не е член на ЕС, от ваксина, която решава належащ проблем в границите на Съюза. И двете предложения касаят бюджета на ЕС, но идеята е допълнителните средства да бъдат насочени към най-засегнатите.
По информация на ГД „Здравеопазване и безопасност на храните" на ЕК (ГД SANTE), от началото на годината до средата на месец юли има регистрирани 3 548 случая на африканска чума по свинете в ЕС - 334 случая при дивите прасета и 3 214 сред домашните прасета (това включва животните в индустриалните комплекси и домашните такива).
В България щетите от заболяването се увеличават драстично. Два индустриални комплекса бяха засегнати (в област Русе - с. Бръшлен и с. Николаево), три области обявиха бедствено положение (Русе, Плевен и Разград). Вчера еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис изказа голямо разочарование от българските власти за действията им във връзка с разпространението на африканската чума по свинете. В интервю за БНР Андрюкайтис заяви, че ако властите в страната ни не вземат своевременно мерки, България може да загуби цялото си свиневъдство.