НАТО с нова военна стратегия за пръв път от 1967 г.
Секция: СВЯТ
14 Септември 2019 16:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НАТО с нова военна стратегия за пръв път от 1967 г.

/КРОСС/ НАТО в рамките на своята нова военна стратегия смята да разработи експериментален подход за противодействие на заплахите, изходящи едновременно от различни сфери.

Това трябва да позволи да се съхрани преимуществото пред потенциални противници, заяви в събота шефът на военния комитет Стюарт Пийч, цитиран от РИА Новости.

Обновената стратегия на НАТО тази пролет бе одобрена от военния комитет, основен военен орган на Алианса и предоставена "за адаптация към променящите се предизвикателства пред сигурността, както и идентифициране на начини за ефективно възпиране". Военната стратегия е секретен документ.

В събота ръководителят на военния комитет на НАТО, въздушен маршал Стюарт Пийч, разкри някои от разпоредбите на стратегията по време на своята реч на среща в Словения, където бе обсъдено възпирането и отбраната в евроатлантическия регион, както и концепцията за водене на война.

"Тази година за първи път от 1967 г. подписахме новата военна стратегия на НАТО. Това подкрепя трите основни задачи на Алианса - колективна отбрана, управление на кризи и съвместна сигурност", каза той. Записът на речта му бе пуснат от пресслужбата на Алианса.

"Концепцията за възпиране и отбрана, базирана на тази стратегия, ще помогне да се планират и определят посоките, да се засилят силите и да се проучи подходът ни към бъдещи заплахи на съюза в евроатлантическия регион", каза Пийч.

Според него разработените концепции също ще позволят "да се приоритизират възможностите, да се развият сили и експерименти за справяне с многоизмерни и различно базирани предизвикателства".

"Това ще позволи на НАТО да поддържа военното си превъзходство над противници, потенциални или реални, ще ни позволи да продължим да изпълняваме основните си задачи", добави той.

Военният комитет на НАТО е върховният военен орган на алианса, той отговаря за съветите на основния политически ръководен орган - Северноатлантическия съвет, както и Групата за ядрено планиране.