Според статистика на инспекцията по труда най-голям брой инциденти се случват в строителния сектор
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Октомври 2019 10:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Според статистика на инспекцията по труда най-голям брой инциденти се случват в строителния сектор

/КРОСС/ След зачестилите случаи на трудови злополуки в страната през последните дни, статистика на Главната инспекция по труда показва, че най-голям брой инциденти се случват в строителния сектор. Това съобщи за БНТ Дина Христова от инспекцията. По думите й това се обяснява с развитието на сектора и с наемането на все повече работници в него. От Инспекцията са започнали проверки по последните инциденти, които трябва да изяснят какви са причините за злополуките и кой носи отговорност за тях.

Данните от НСИ за трудови злополуки показват намаление на трудовия травматизъм, което е резултат от проверките на Бюрото по труда и подобрените условия на труд от работодателите, заяви Дина Христова. Основният проблем при трудовите злополуки е въвеждането на правилата за безопасност на труда, които работодателите често разбират като административна тежест. Друг проблем е поднасянето на правилата, които често са неразбираеми за служителите. Най-често за спазване на Закона за безопасност на труда отговорност поема работодателя, заяви още Христова. Въпреки това обаче, ако работникът откаже да спазва наложените правила, работодателят има право да го отстрани от работното му място.

Дина Христова каза, че работодателите влагат средства в подобряване на работната среда. Има условия, които им позволяват да получават помощ и от институциите, за да осигурят сигурност по време на работа. Христова заяви, че все още най-опасните работни места са строителните обекти. Тя обясни, че при трудова злополука в секторите с трудов травматизъм над средното ниво, където работодателите са задължени да застраховат служителите си, обезщетението е 90% от осигурителния доход за злополука, а при смъртен случай се изплаща 10 минимални работни заплати.