/КРОСС/ Премиерът Бойко Борисов и шефовете на специални служби влязоха при президента Румен Радев.
Те ще го информират за решенията на съвета по сигурност за турското нападение над Сирия и какви може да са последиците за България.
В рамките на консултативния и координиращ орган към Министерския съвет бе обсъдена обстановката в Северна Сирия и свързаните с нея процеси от регионалната и международна сигурност.
На 9 октомври турският президент Реджеп Ердоган обяви началото на операция „Извор на мира“ в Северна Сирия срещу Кюрдската работническа партия и терористичната група ИДИЛ. Турската авиация атакува град Рас ал Айн и няколко други сирийски градове на границата между двете страни още същия ден.
По-късно беше обявено началото на наземната част на операцията. В събота, 12 октомври, турското Министерство на отбраната съобщи, че турската армия и сирийската въоръжена опозиция поемат контрола над Рас ал Айн, а в неделя бе поет контрола и над град Тел Абайд.