Колкото по-бавно ходим – толкова повече стареем
Секция: Здраве
15 Октомври 2019 11:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Колкото по-бавно ходим – толкова повече стареем

/КРОСС/ Бързо или бавно ходим – от скоростта ни може да се предвиди риска от тежки заболявания, сред които и деменция, при това десетилетия преди да се появят симптомите. Това показват резултатите от изследване, които са публикувани в JAMA Network Open, пише Daily Mail.

Оказало се, че мозъците и телата на 45-годишни участници, които ходят бавно, са се състарили повече в сравнение с тези на хора на същата възраст, които ходят бързо. Белите дробове, зъбите и имунните системи на бавно ходещите също са в по-лошо състояние в сравнение с тези на бързоходците. Освен това е възможно бавно ходещите да бъдат идентифицирани още на 3-годишна възраст, като за целта се използва тест за когнитивни способности.

„Това е впечатляващо, защото става въпрос за 45-годишни хора, а не за старци, които обикновено минават подобни тестове – заяви ръководителката на изследването Лине Расмусен от университета Дюк. – Знаци за риск от заболяване е възможно да се открият на средна възраст с помощта на тест, свързан с ходене.“

У бавно ходещите било установено „ускорено стареене“. Анализът показал също, че е възможно те да бъдат идентифицирани въз основа на изследване на мозъчните им функции в детска възраст. Резултатите на 3-годишни деца при изследване на коефициента на интелигентност, разбирането на език, моторните умения и емоционалния контрол могат да предскажат колко бързо ще ходят 42 години по-късно.

„Лекарите знаят, че хората, които са прехвърлили 70-те или 80-те и ходят бавно, е възможно да умрат по-рано от ходещите бързо на същата възраст – отбеляза Тери Мофит от Лондонския кралски колеж. – Това изследване обаче обхваща период от предучилищна до средна възраст и констатира, че бавното ходене е сигнал за здравословни проблеми десетилетия преди навлизане в преклонна възраст.“

В изследването участвали 904 души от Дънедин, Нова Зеландия. Ядрено-магнитният резонанс на мозъците им показал, че у онези, които ходят по-бавно, са по-малки обемът на сивото и бялото вещество и дебелината на кортекса. Те са също с повече малки лезии, свързани с увреждания на кръвоносните съдове. Лицата им също изглеждат по-състарени.