Храните ще поскъпнат с над 5% догодина
Секция: ИКОНОМИКА
23 Октомври 2019 08:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Храните ще поскъпнат с над 5% догодина

/КРОСС/ Поскъпването на храните и услугите, което се очертава да бъде с над 5 на сто на годишна база, ще има най-сериозен принос за инфлацията догодина. Това е записано в есенната прогноза на Министерството на финансите, според която до края на 2019 г.

Индексът на потребителските цени ще се увеличи до 2,8 на сто. Спадът в безработицата и ръстът на доходите ще се забавят през следващите няколко години.

Малко под 5 на сто ще бъде ръстът на цените и на услугите, като двата сегмента ще окажат основно влияние върху ускоряването на инфлацията.

Средногодишното поскъпване на живота догодина ще бъде 2,5 на сто, а през следващите няколко години ще се забави леко. Същото ще се случи с доходите и с безработицата.

Тази година икономиката ще отбележи ръст от 3,4 на сто, но до 2022-ра година ще се развива малко по-бавно.

Най-вероятно това ще доведе и до охлаждането на имотния пазар и ипотечното кредитиране, тъй като ще намалят покупките на имоти с инвестиционна цел, прогнозират още от министерството. Основните рискове пред икономиката ни могат да дойдат отвън - най-вече заради несигурността около Брекзит, търговската война и забавянето на китайската икономика. 

Очаква се растежът за цялата световна икономика тази година да бъде не повече от 3%.

"Задаващата се криза има други характеристики в сравнение с 2008 г. Тя ще бъде криза на предлагането, докато  предишната беше криза на търсенето.", коментира пред БНР от Лондон проф. Димитър Иванов.

По думите му тази криза няма как да не  засегне и икономиката на България, а в изнесените положителни данни за икономиката ни имало предизборни нюанси.

"Нямаме нови инвестиции, нямаме подновяване на индустрията. Огромни стратегически проекти в страната са забавени. Ако погледнем и социалната картина в икономиката - тя е трагична. Над 50% от българското население получава под минималната работна заплата. Нищо не се случи в областта на новия икономически модел, нова реиндустриализация", твърди проф. Димитър Иванов.

Според него в страната ни се създава климат, който отблъсква чуждите инвеститори. Той смята, че статистиката не отразява и реалната картина на инфлацията в страната. По думите му тя върви към 6-7%. Проф. Иванов е категоричен, че трябва да се мисли за нов социален и индустриален пакт за развитие на България и той да е между всички политически сили.