БАН си върна имот за 43,6 млн. лв.
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Октомври 2019 09:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БАН си върна имот за 43,6 млн. лв.

/КРОСС/ Българската академия на науките окончателно спечели дело за имот, оценен на 43 615 553 лв. Той е в комплекса на БАН на 4-ти километър, при спирката след хотел "Плиска". В момента върху него, пред Института по молекулярна биология, е издигната солидна сграда на "Алфа банк".

Доказването, че БАН е собственик на имота, мина през протяжни съдебни битки на всички съдебни инстанции, адвокат на академията е известната юристка Ирен Савова, описва сайтът DeFakto.bg

Теренът от над 2800 кв.м попада в научния комплекс на БАН, преди застрояването на него имаше зелена площ и пътека.

Целият парцел на 4-ти километър е предоставен на БАН през 1952 г. с министерска заповед, има акт за държавна собственост от 1969 г., през 1983 г. е сключен протокол между председателя на БАН акад. Ангел Балевски, министъра на просветата проф. Александър Фол и председателя на Държавния комитет за наука и технически прогрес Начо Папазов, че на БАН се предоставя теренът за стопанисване.

Със Закона за БАН от 1991 г. на нея й се предоставя стопанисваното имущество, с имотите се разпорежда Общото събрание само в интерес на академията, а отчуждаване може да стане само с решение на парламента. За въпросния имот БАН има констативен нотариален акт от 2003 г. 

Срещу БАН обаче е използван друг закон - за реституцията, от 1992 г.

Той е приет след закона за БАН, по който академията вече е собственик на имота. Въпреки това парцелът е бил възстановен на много наследници, които през 2001 г. го продават на "Пи Еф Пи" ООД. Фирмата получава от главния архитект на София разрешение за строеж, а през 2006 г. препродава имота на "Чардаш Трейдинг" ЕООД, който започва строежа.

Фактическата власт върху терена е установена през октомври 2007 г., когато започва изсичането на дърветата там и подготовката за строежа. 

БАН завежда делото през 2011 г. СГС през 2015 г. отхвърля иска като недоказан. Втората инстанция - Софийският апелативен съд, се произнася обратно - че БАН е собственик на терена, и осъжда "Чардаш Трейнинг" да й предаде владението на имота, като академията трябва да плати над 43 млн. лв. "за подобренията".

ВКС потвърждава решението за собствеността, а връща размера на "подобренията" за ново гледане в апелативния съд. През 2017 г. нов състав на Софийския апелативен съд коригира сумата за подобренията на 38 238 211 лв. (стойността на сградата). ВКС потвърждава това. 

След окончателното спечелване на делото БАН е отправила покана за инвестиционни предложения за имота, тъй като вече е собственик и на терена, и на сградата.