Защо две пенсии са по-малко от една?
Секция: Интервюта
13 Ноември 2019 12:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо две пенсии са по-малко от една?

/КРОСС/ Бъдещите пенсионери, задължени от държавата да се осигуряват допълнително в пенсионен фонд, са изначално ощетени.

Те ще получават „две пенсии“, които обаче общо ще са по-ниски от една, изплащана изцяло от НОИ.

За това предупреди икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова пред БНР и в ефира на БиТиВи.

Преди ден това стана ясно и от думите на самия ресорен министър Бисер Петков. На кръгла маса за пенсионната реформа, той обясни, че първите кохорти пенсионери след 2021 година, които ще получават въпросните добавки от пенсионни фондове, ще са ощетени. Защото добавките няма да могат да компенсират онези 20%, които се намаляват от пенсията им в НОИ.

Според Ваня Григорова до 2060 година тази несправедливост няма как да бъде поправена. До 2060-а „две пенсии“ ще са по-малко от една, категорична бе тя.

Втория пенсионен стълб би бил по-добър вариант единствено за тези, които 40 години са се осигурявали на заплата, по-висока от средната. Колко от вас са правили това 40 години, попита риторично Григорова.

Според нея системата е сбъркана. Частните фондове не са създадени за това хората да получават по-високи пенсии, а да осигуряват печалба на някого, категорична е тя.

В двата законопроекта за възрастните хора, които днес ще се гледат в социалната комисия, няма почти нищо, което да заслужава да се отделя в отделен законопроект, отбеляза Ваня Григорова.

Според нея, ако депутатите искат да увеличат социалните помощи за възрастните хора, могат да го направят през Закона за социалното подпомагане. Сега, за да се покажат като защитници на възрастите, го отделят в отделен закон. Това е чист популизъм, категорична е тя.

Според Григорова депутатите реално нищо не искат да направят. По думите ѝ отделянето на различни групи български граждани в отделни закони е изключително порочно. Ваня Григорова смята, че е възможно депутатите да се договорят за минимална пенсия от 250 лева.