Антон Кутев: Законодателството трябва да гарантира редакционната независимост на медиите
Секция: ПОЛИТИКА
06 Декември 2019 13:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антон Кутев: Законодателството трябва да гарантира редакционната независимост на медиите

/КРОСС/ „Широк кръг от проблеми седят зад медийната среда в България. Логиката, че медиите в България са свободни и могат да правят каквото искат, не е съвсем вярна. Не бих претендирал да има намеса в редакционните политики на медиите - точно обратното. Смятам, че законодателството в България има нужда от развитие, с което да се гарантира редакционната независимост". Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България" Антон Кутев. Той подчерта, че има два вида медии - обществени и частни. За обществените медии по думите му правителството и Народното събрание имат много по-голяма отговорност, защото тези медии имат различна функция.
„Именно там трябва да се насочват ключовите неща в реформата на медийната среда. От 1998 година насам никой не посмя да задейства Фонд „Радио и телевизия", който е направен по модела на ББС за финансиране - т.е. да не зависи по никакъв начин от управлението", подчерта народният представител от левицата. Кутев отбеляза, че имаме проблем в начина, по който се финансират обществените медии, защото всяка година директорите им застават „на колене" пред управляващите и от това, разбира се, изпадат в зависимости.
Крум Зарков : Управляващите трябва да гарантират прозрачността на медиите
„С този проект на решение възлагаме определени задачи - Министерският съвет в определен срок да предостави план за подобряване на медийната среда в България, която има сериозни проблеми със свободата и демокрацията". Това заяви Крум Зарков, зам.-председател на ПГ "БСП за България" в Народното събрание.
Той обясни, че е наложително правителството да не използва този закон за брутални препирни и нападения. "Управляващите трябва да преустановят собствените си намеси в медиите, като например големите ресурси, които правителството разпределя под формата на реклама по различни програми. Там е нужна много повече прозрачност", допълни Зарков. Той каза, че трябва обществените медии да бъдат гарант на плурализма.
„ Ако продължаваме да се замеряме с епитети и да лепим етикети на всеки, с когото не сме съгласни, тогава влизаме не в дебат, а във война. Няма нужда да заравяме главата си в пясъка, проблеми има, решения са възможни и съм сигурен, че можем да ги намерим", завърши Крум Зарков.
Александър Симов: Свободата на словото не работи така - да дойде външен експерт, за да оправи ситуацията ни
„От 2017 година това е трети или четвърти опит да поставим темата за свободата на словото в България. Досега в повечето случаи използвахме отчета на СЕМ. Не смятам, че това досега се получи - всеки път тук получавахме един и същ отговор, перифраза на словото на Бойко Борисов - свободата на словото е проблем на самите журналисти и няма защо ние да я поставяме на дневен ред". Това заяви говорителят на ПГ на „БСП за България". Като признание, че нещо „куца" в свободата на медиите, по думите на депутата, може да се разчете идеята министър-председателят да покани американски експерт, представител администрацията на Тръмп, който да се занимава със свободата на словото в България. „Свободата на словото не работи така - да дойде някой отвън, за да оправи ситуацията ни тук. Няма как външен експерт да оправи всичките нередности, най-малкото защото ние трябва да имаме стратегия за свободата на словото и чак тогава да питаме външни експерти дали вървим в правилната посока", каза още Симов.