Какви са спънките по пътя на излизането на Великобритания от ЕС?
Секция: Коментари
02 Януари 2020 15:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какви са спънките по пътя на излизането на Великобритания от ЕС?

/КРОСС/ "До този момент има съгласие по четири неща относно сделката за Brexit. Те са свързани със сметките по напускането на Великобритания от Европейския съюз, правата на гражданите, самият преходен период, като той може да бъде удължен до 2 години, както и статутът на Северна Ирландия", каза Димитър Баларев, репортер в Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.

„Това, което Борис Джонсън обеща е да даде цялостен Brexit на британския народ като бъде спазен мирния договор от 1990 г., който забранява твърда граница между двете Ирландии“, допълни още той.

По думи на Баларев по новата сделка от 2018 г. Северна Ирландия ще бъде тясно взаимосвързана с европейските правила и регулации, когато става въпрос за стоки и земеделски продукти.

Според него подобна регулаторна граница, както и всички системи за митнически контрол, които ще бъдат въведени, няма да могат да бъдат изградени само за 11 месеца.

Гостът обсъди и темата за преходния период, както и спънките по пътя към излизането на Великобритания от Европейския съюз.

„Борис Джонсън завеща да даде на страната сделка „Супер Канада +“, която представлява всеобхватното икономическо и търговско споразумение, което Канада и Европейският съюз сключи през октомври 2017 г.“

Той допълни, че подобно споразумение би премахнало митата от всички стоки на 98%, но би покривало много малка част от сектора на услугите, който е основна съставна част на британската икономика.

„Джонсън казва, че иска „+“ сделка.  Като по този начин на британските институции да бъдат предоставени така наречените паспортни права, чрез които те ще могат да продават своите продукти в Европа“.

Димитър Баларев обясни, че дори и при наличието на подобни паспортни права, достъпът на британски финансови институции до европейския пазар ще бъде много по-ограничен.