Едно от най-мистичните места в Европа - руският „Град на мъртвите”
Секция: Туризъм
17 Януари 2020 17:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Едно от най-мистичните места в Европа - руският „Град на мъртвите”

/КРОСС/ В близост до руското селище Даргавс е разположен средновековен некропол, който носи зловещото име „Градът на мъртвите". Това древно гробище пази тленните останки на над 10 000 души, повечето от които погребани с дрехите си и много други свои вещи.

Много от местните хора вярват, че всеки, който се осмели да влезе там, няма да се върне жив. Въпреки че около историята и значението на този обект, намиращ се близо до границата с Грузия, има много неизвестни, историците малко по малко разкриват неговите тайни.

Ясно е, че някъде от 16-ти век тази местност е използвана като гробище, но учените не са сигурни кога точно се заражда тази традиция.

Според една от теориите по време на монголското нашествие в Русия през 13-ти век местните започнали да изграждат тези еднотипни надземни гробници, за да пестят пространство.

Друга хипотеза твърди, че „Градът на мъртвите" е изграден по стара индо-иранска традиция от племената сармати, мигрирали в южна Русия и погребвали своите мъртъвци над повърхността в израз на почит към земята.

Днес в местността са изцяло запазени 99 средновековни крипти, в които са открити над 100 тела, някои от които толкова запазени, че следи от плът още могат да се забележат по тях. „Градът на мъртвите" се свързва с още една важна част от историята на местните - серията от чумни епидемии от 17-ти и 18-ти век.

Съществуват доказателства, че заболелите са се заключвали в криптите, „очаквайки смъртта да дойде", пишат от ВВС. Някои тела са положени в дървени ковчези, които наподобяват лодки. До единия труп дори е открито весло.

Тъй като в близост до местността няма реки, историците си обясняват този феномен с това, че местните явно са вярвали, че човек трябва да прекоси някаква река, за да достигне Рая. Докато повечето посетители посещават „Градът на мъртвите", за да видят автентична средновековна архитектура, според историка Людмила Габоева това не е единствената причина. „Хората, които идват тук, за да се възхитят на красотата на това място, си отиват в мир и преодоляват вечния човешки страх от смъртта", казва тя.