Компания на Мъск ще тества системата за аварийно спасяване на пилотирания кораб "Дракон"
Секция: Наука
19 Януари 2020 16:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Компания на Мъск ще тества системата за аварийно спасяване на пилотирания кораб "Дракон"

/КРОСС/ Частната компания "Спейс Екс" на Илон Мъск днес отново ще се опита да унищожи една от ракетите си в тест на системата за аварийно спасяване на пилотирания кораб "Дракон", съобщават световните агенции.

Тестът - ключова стъпка преди планирания първи полет на астронавти с кораба до Международната космическа станция (МКС), трябваше да бъде извършен вчера, но беше отложен заради силни ветрове и щорм на мястото на приводняване в Атлантическия океан.

Пилотираният кораб "Дракон" представлява модифицирана версия на товарния си съименник, който вече осъществява полети до МКС.

Ако тестът премине успешно и корабът получи сертификат от НАСА, ще започне подготовката за първия му пилотиран полет до орбиталната станция, който ще отведе на МКС астронавтите Робърт Бенкън и Дъглас Хърли.

Първият полет в безпилотен режим на космическия апарат беше осъществен в началото на март миналата година.

Тестът предвижда активирането на спасителната система минута и 24 секунди след изстрелването на ракетата-носител "Фалкон-9" на височина около 19 километра. Капсулата на кораба "Дракон" с два тестови манекена, оборудвани със сензори, ще бъде изстреляна встрани от носителя и ще продължи да се издига. В този момент в нея ще настъпи четирикратно претоварване. Тогава ще заработи системата за разгръщане на парашути. Приблизително 10 минути след началото на теста, капсулата ще се спусне в Атлантическия океан на около 30-35 километра край бреговете на Флорида, където ще я очакват спасителни екипи.

В теста "Спейс Екс" ще "жертва" ракетата-носител "Фалкон-9". Тя няма да се взриви, но се очаква да се разпадне.

НАСА преустанови пилотираните полети през 2011 г. след приключването на програмата "Космическа совалка". Оттогава астронавти се транспортират до МКС с руски кораби "Союз".