След Брекзит: САЩ искат да постигнат търговска сделка с Великобритания тази година
Секция: СВЯТ
27 Януари 2020 18:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След Брекзит: САЩ искат да постигнат търговска сделка с Великобритания тази година

/КРОСС/ САЩ искат да договорят търговска сделка с Великобритания тази година, заяви финансовият министър Стивън Мнучин, цитиран от Би Би Си.

След среща с британския си колега Саджид Джавид в Лондон той изрази оптимизъм, че Великобритания може да договори търговски споразумения със САЩ и с Европейския съюз едновременно.

След като Брекзит настъпи на 31 януари, Обединеното кралство ще може да договаря и подписва нови търговски сделки със страни без съществуващи споразумения с ЕС, например със САЩ.

В същото време Великобритания ще договаря сделка за свободна търговия с ЕС, за да гарантира, че британските стоки няма да бъдат подложени на мита и други търговски бариери след края на преходния период на 31 декември.

Мнучин каза, че САЩ са "готови да посветят много средства", за да осигурят търговска сделка с Великобритания тази година.

"Дискриминационният" технологичен данък

Министърът повтори възраженията на САЩ срещу новия данък върху приходите на големи технологични фирми и го определи като "дискриминационен". Според него той "не е подходящ" и нарушава "нашите данъчни договори и други въпроси".

Това ще бъде налог от 2% върху някои конкретни цифрови услуги: "търсачки, социални мрежи и магазините за онлайн пазаруване" според министерството на финансите. С този данък ще бъдат обложени само компании, които имат годишен оборот над 500 милиона паунда (560 милиона евро).

Саджид Джавид каза, че данъкът върху дигиталните услуги ще бъде само временна мярка, докато се договори международно споразумение как да се действа спрямо онлайн гиганти като "Гугъл" и "Фейсбук".

Миналата седмица Мнучин заплаши с мита британските производители на автомобили, след като Джавид се опълчи на натиска на САЩ да отмени планирания данък.