Откриха езически храм в Голямата базилика на Филипопол
Секция: КУЛТУРА
01 Февруари 2020 11:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Откриха езически храм в Голямата базилика на Филипопол

/КРОСС/ Античен храм от II-III в. е открит под римските мозайки в Епископската базилика на Филипопол от археолога Жени Танкова и нейния екип. В него има водно съоръжение с елипсовидна форма с дължина около 14 метра и ширина около 7-8 метра. Част от зидовете са използвани при строежа на базиликата. Това разказва в интервю за Plovdiv24.bg Жени Танкова.

Археологът припомня, че още в началото на работата по обекта през 2017 г. са имали хипотеза, че тази сграда е била езически храм. Подкрепа на тази теория е открия миналото лято епиграфски паметник с много подробен надпис. "Надписът е благодарствен и благопожелателен, отправен е към бог Дионис, а авторите на този надпис са членовете на т.нар. мисти - членовете на сдружение, които са почитали бог Дионис, и в същото време е отправен и към двамата съимператори Валериан и Галиен, баща и син, които са съимператори на Римската империя от 253 до 257 г. Целият този текст - благодарствен и благопожелателен, е във връзка с това, че тези мисти са се спасили от готското нашествие през 251 г., когато Филипопол почти целият е бил разрушен, опожарен, голяма част от населението е била избита, те са успели да се спасят" - разказва предисторията Танкова.

Този надпис е убедил екипа, че ситуираната под базиликата сграда е храм, посветен на императорския култ. "Това е много важно откритие за Филипопол, за историческата наука и за археологията" - коментира тя.

Жени Танкова обясни, че направеният сондаж ще бъде експониран и ще се получи стратиграфски профил на напластяванията на различните култури през вековете като се започне с тази най-ранна структура от II-III в., следва мозаечен под първи период, после мозаечен под втори период и накрая - средновековно помещение от Х-ХI в. Всичко това ще се вижда в направения разрез.

Мозайките няма да бъдат местени на друго място.

"На Трихълмието има и праистория, тука долу в низината имаме констатирани пластове от елинистическата епоха IV-III в. пр. Хр., няколко периода от римската епоха като се почне от първи и преди първи век след Христа, и се стигне до късната античност IV в., ранно средновековие, същинско средновековие. Просто градът е учебник по археология" - коментира Жени Танкова.

Друг подобен обект в България не е откриван, но Римската империя е била с много широки граници, така че е възможно някъде по света да има нещо подобно - каза тя.

Очаква се в началото на април Епископската базилика да бъде официално открита.