Диана Ковачева: Изпращаме доклада си за състоянието на затворите до засегнатите институции
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Февруари 2020 10:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Диана Ковачева: Изпращаме доклада си за състоянието на затворите до засегнатите институции

/КРОСС/ Омбудсманът Диана Ковачева поиска вчера закриване на Централния софийски затвор и на затворническите общежития "Кремиковци" - София и "Керамична фабрика" - Враца заради лошите материално-битови условия в тях.

"Ние изпращаме доклада си до всички институции - министерство на правосъдието, министерство на труда и социалната политика и министерство на здравеопазването, които всъщност са засегнатите институции, за да могат да предприемат мерки", каза пред БНР Ковачева и поясни:

"Специално по отношение на проблема със закриването на Софийския централен затвор и общежитията в "Кремиковци" и в "Керамична фабрика", трябва да бъде взето решение от Министерски съвет, което да бъде обсъдено и внесено от министерство на правосъдието".

За казаното от правосъдния министър

"Вчера чух правосъдния министър, който коментира, че има възможности да бъдат предприети мерки, смятам, че това е положителна посока", посочи Ковачева.

Има ли срокове

"Срокове има, за съжаление те не са били спазвани в годините. Но да, има срок, в който трябва да бъде обсъдено предложението на омбудсмана, той е едномесечен".

Кое е най-шокиращото от проверките

"Ще започна с домовете за деменции, защото това е темата, която излезе на дневен ред в последните няколко месеца. Там определено бяхме шокирани и смятам, че един видеоклип, който излезе миналия месец за Пловдив, показа че едната страна на нещата са лошите условия, които не позволяват добра грижа. Но другата страна е свързана с необходимостта от специализирани кадри, които да бъдат обучени как да се грижат за хора с деменции. И най-накрая за това, че дори и в тези случаи е нужно човешко отношение", каза тя и допълни:

"Онова, което нас ни шокира, беше свързано с високата смъртност в дома в Горско Косово, както се оказва има и на други места висока смъртност. И тогава въпросът е защо наистина се случва така. От една страна безспорно добрата грижа удължава живота на хората с деменции, но има и още нещо - няма достатъчно ясно разграничение за това кога едно лице трябва да бъде настанено в дом за хора с деменции, т.е. в социална услуга и кога трябва да бъде настанено в хоспис. Защото данните на служителите в тези домове и в тези социални услуги показват, че там хората се носят буквално на носилки и умират след броени часове и дни".