Започват съдебните изслушвания за екстрадирането на Асанж в САЩ
Секция: СВЯТ
24 Февруари 2020 08:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Започват съдебните изслушвания за екстрадирането на Асанж в САЩ

/КРОСС/ Британски съд ще открие изслушванията на искането на САЩ за екстрадирането на основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асанж, който се бори да не бъде предаден на американските власти след арестуването му през април 2019 г., информира ДПА.

Много поддръжници на Асанж се очаква да протестират пред съда по време на изслушването. Делото вероятно ще продължи няколко месеца.

Асандж, адвокатите и поддръжниците му призовават британските власти да го освободят. Те предупреждават, че 48-годишният австралиец няма да получи справедлив процес в САЩ и може да бъде осъден на 175 г. затвор, ако бъде признат за виновен.

Комисарят по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович също призова Великобритания да не допуска екстрадирането му, като поясни, че случаят повдига важни въпроси около медийната свобода и защита правата на разобличителите.

Министерството на правосъдието на САЩ обвинява Асанж в конспирация с бившия анализатор от американското военно разузнаване Челси Манинг в разпространение на класифицирана информация през 2010 г.

Манинг беше осъден на 7 г. затвор за предаване на класифицирани документи на "Уикилийкс", свързани с войните в Ирак и Афганистан. Тя беше освободена през 2017 г., след като президентът на САЩ Барак Обама смекчи присъдата й от първоначалните 35 г. Но Манинг беше отново вкарана в затвора през март 2019 г. заради отказ да даде показания пред голямо жури по случая с "Уикилийкс" и Асанж.

Лондонската полиция арестува Асандж през април 2019 г. в еквадорското посолство, след като наруши заповед да се яви пред британския съд във връзка с молба на Швеция за екстрадирането му.

Съдът осъди Асанж на 50 седмици затвор през май за нарушаване на паричната гаранция, свързана с обвиненията на Швеция срещу Асанж в сексуален тормоз, които по-късно бяха оттеглени.

Полицията влезе в посолството на Еквадор, след като Кито отне бежанския статут на Асанж, което сложи край на седемгодишното му пребиваване в дипломатическата мисия.