СЗО: Разпространението на COVID-19 в Европа се забавя
Секция: СВЯТ
26 Март 2020 16:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
СЗО: Разпространението на COVID-19 в Европа се забавя

/КРОСС/ В Европа има признаци за забавяне на разпространението на новия коронавирус, въпреки че ситуацията остава сериозна, каза днес директорът на европейския клон на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клуге, цитиран от "Франс прес".

"Въпреки че ситуацията продължава да е доста тревожна, започваме да виждаме окуражаващи знаци", заяви Клуге на пресконференция, излъчвана онлайн от Копенхаген.
В Италия, която е европейската държава с най-много заразени с коронавируса, се наблюдава леко намаляване на новите случаи на заразяване, въпреки че още е прекалено рано да се каже, че пандемията там е достигнала своя апогей, изтъкна той.

СЗО Европа, която отговаря за територия от Атлантическия до Тихия океан и в която членуват 53 страни, толкова различни, като например Русия и Андора, вече регистрира 220 000 случая на заразяване с коронавируса и 11 987 починали.

Близо 60 процента от заразените и 70 процента от починалите от коронавируса по света са в Европа, отбеляза Клуге.

В същото време ръководителят на СЗО Европа посочи, че безпрецедентните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса са спечелили време за държавите на континента и са намалили натиска върху здравните им системи.

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен днес заяви, че новият коронавирус ще промени живота на европейците и ще доведе до "ниво на трагедия, немислимо до преди няколко седмици". "Това е борба, в която всеки от нас има роля", каза Лайен.

Обръщайки се към почти празния Европарламент в Брюксел, тя отново призова за единство и координиран подход в борбата с пандемията Covid-19.

Фон дер Лайен каза, че първоначалният отговор на кризата в Европа е едностранчив, като всяка страна гледа към себе си, но междувременно бяха предприети извънредни мерки и координацията е подобрена.

"Всички споделяме еднаква отговорност и не можем да разрешим тази криза сами за себе си. Само като си помагаме един на друг ще си помогнем", каза тя.

В същото време тя посочи необходимостта от правилното функциониране на единния европейски пазар и Шенгенското пространство като единственият начин за разрешаване на настоящата криза. Фон дер Лайен посочи, че мярката за затваряне на вътрешните граници на Европейския съюз е неефективна, тъй като възпрепятства потока от стоки, необходими на страните членки на ЕС за борба с COVID-19.

"В момента няма нито една държава-членка, която да може да задоволи собствените си нужди от медицинско оборудване", заяви председателят на ЕК.

Тя добави, че за първи път в своята история ЕС е направил общи запаси от медицинско оборудване, а производителите потвърдиха, че през следващите седмици ще могат да доставят поръчани предпазни средства, респиратори и лабораторни изследвания.

"Сега спасяването на живота е наш основен приоритет. Но се надявам, че "денят след" ще дойде скоро, когато трябва да се справим със социалните и икономическите последици от кризата", каза Фон дер Лайен.

Преди гласуването в ЕП относно мерките за помощ за държавите-членки и страните в процеса на присъединяване към ЕС, предесадетял на Еврокомисията подчерта, че взетите сега решения ще определят бъдещето на Съюза.

"Трябва да направим правилното нещо заедно с едно голямо сърце, вместо с 27 малки", каза Фон дер Лайен.

Броят на декларираните случаи на коронавирус в Европа е надхвърлил 250 000, предаде "Франс прес", повече от половината от които са в тежко засегнатите Италия и Испания.

Европа е най-засегнатият регион в света с 258 068 случаи, включително 14 640 смъртни случая, пред 100 937 инфекции в Азия и 3 366 смъртни случая, сочат числата, извадени от информации на националните здравни власти и Световната здравна организация.

Италия има 74 386 регистрирани инфекции, а Испания - 56 188.

Глобалният брой инфекции сега възлиза на 481 230 в 182 страни, починалите са 21 867.

Смята се, че броят на действителните инфекции е по-голям, тъй като много страни тестват само тежки случаи или пациенти, които се нуждаят от хоспитализация.