Обещаните от НЗОК пари не стигат за заплати в болниците
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Април 2020 12:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Обещаните от НЗОК пари не стигат за заплати в болниците

/КРОСС/ 85% от средномесечната заработка на малките общински болници не биха били достатъчни дори за покриване на разходите за Фонд „Работна заплата". Това заяви в ефира на БНР и предаването „Преди всички" по „Хоризонт" д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници по повод вчерашното споразумение между НЗОК и съсловните организации на лекарите и зъболекарите засегнатите от кризата с Covid-19. Според него в този тип лечебни заведения са необходими между 87% и 90% от бюджетите им.

„Ако ние получим 85% от лимитите, които са ни определени, в голямата част от лечебните заведения трудно бихме могли да изплатим работните заплати."

Освен това според д-р Тотев малките общински болници се нуждаят от средства, за да се подготвят за работа с пациенти с установен Covid-19, което означава „коренно различно превъоръжаване" с предпазни средства и дезинфектанти, които завишават разходите.

Според лекарят част от колегите му вече не получават изцяло възнагражденията си.

Д-р Тотев подчерта, че множество малки общински лечебни заведения не разполагат със сграден фонд, който да отговорят на изискванията за инфекциозни отделения, а освен това в много случаи липсват и реанимационни отделения. Но заедно с това е налице и проблем с липсата на квалифицирани специалисти, които могат компетентно да се отнесат към пациенти с Covid-19.

„Има апарати, има и легла, но липсва персонал."

Според лекаря поемането на пациенти с вируса може да се отрази негативно и на капацитета на общинските болници да се лекуват безотказно третирани досега в тях болести като „банални пневмонии, бъбречни, кардиологични и ендокринологични случаи, различни от пневмонии белодробни заболявания и ред други заболявания".

Във връзка с подаването на оставки от медици в болниците на Белоградчик и Гоце Делчев отбеляза:

„Всички колеги, с които работим, са хора в пенсионна и предпенсионна възраст - това са лекарите, които останаха по родните си места и продължават упорито да се борят с патологията на населението. Тези хора са в риск. И те, като си ударят чертата, могат да пресметнат, че не си струва да се поеме риск... Има една приказка, колкото и егоистично да звучи - „Най съм си мил на мене си.". Звучи вулгарно и това общо взето за медиците не е толкова актуално, но явно понякога започва да светва червената лампа и кара хората да преосмислят всичко, което до тук са дали, и дали да продължават в същия дух и стигат до неприятни инциденти, които изправят на нокти обществеността в дадения град - особено в малките градове."

В момента ние нямаме отговори и чакаме, казва д-р Тотев и отбелязва, че са налице слабости в комуникацията по тези проблеми:

„Общуването е предимно със заповеди, които се свеждат към нас за изпълнение и обратната връзка не знам дали стига до там, където сме я адресирали... Когато няма разговор очи в очи, няма спор с всичките му необходими атрибути - с излагане на доводи и доказване на тези - нещата не стават. И когато се гледа от позицията само на големия град - в случая на столицата - детайлите ни се губят."

В заключение председателят на Сдружението на общинските болници призова определени болници да се определят като третиращи пациенти с Covid-19 и към тях да се насочи приоритетно финансиране, а други да продължат да лекуват т. нар. „банална патология".