Учени: Няма доказателства, че хидроксихлорохин е ефективен срещу COVID-19
Секция: Наука
09 Май 2020 10:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени: Няма доказателства, че хидроксихлорохин е ефективен срещу COVID-19

/КРОСС/ Хидроксихлорохинът е широко прилаган при пациенти с COVID-19, без да има надеждни доказателства в полза на употребата му.

Група учени в САЩ проведоха изследване, проследяващо връзката между употребата на хидроксихлорохин и интубацията или смъртта на пациенти в голям медицински център в Ню Йорк. Резултатите от него са публикувани в научното издание „The New England Journal of Medicine".

Проучването е обхванало 1376 пациенти приети за лечение в болница с диагноза COVID-19. 811 от тях са получавали хидроксихлорохин (600 mg два пъти в рамките на ден, след това 400 mg дневно 5 дни подред). Подчертава се, че пациентите, лекувани с хидроксихлорохин, са били в по-тежко състояние от онези, които не са третирани с препарата.

Препаратите хлорохин и хидроксихлорохин се използват широко при лечението на малария и ревматични заболявания и заради противовъзпалителния и антивирусния си ефект се препоръчват като ефективно лечение срещу причинения от новия вид коронавирус COVID-19.

Администрацията по храните и лекарствата на САЩ издаде спешно на 30 март 2020 г. разрешение за употребата на тези лекарства при пациенти с COVID-19, без да са преминали клинични изпитания. Препоръчва се те да се прилагат на хоспитализирани пациенти, които имат данни за пневмония.

В доклада се посочва, че до момента няма надеждни клинични изпитания, които да показват ефикасността срещу причинителя на това заболяване. Наличните данни са в резултат на малък на брой проучвания, които са били неконтролирани или недостатъчни за откриване на значими клинични ефекти.

Резултатите от проучването показват, че рискът от интубация или смърт не е значително по-висок или по-нисък сред пациентите, които са получавали хидроксихлорохин, отколкото при тези, които не са лекувани с препарата.

Учените подчертават, че направените от тях заключения не подкрепят използването на хидроксихлорохин, освен при тестове за неговата ефективност.