Александър Вулин: Македонският президент да мълчи на езика, който само ние признаваме
Секция: Коментари
17 Май 2020 11:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Александър Вулин: Македонският президент да мълчи на езика, който само ние признаваме

/КРОСС/ "Президентът на Северна Македония може свободно да мълчи на езика, който никой освен Сърбия не признава, а на останалите езици може още по-гласно да мълчи, тъй като никой нито му иска, нито му приема мнението."

С този коментар се обърна към македонския президент Стево Пендаровски сръбският министър на отбраната Александър Вулин.

Пред сръбската държавна телевизия РТС Вулин коментира думи на Пендаровски, който тази седмица се обяви против "идеята за корекция на границите меду Белград и Прищина".

Става дума за спорна сделка между Сърбия и Косово, за която се говори в последните две години и която неофициално се приемаше от президентите в Белград и Прищина, но заради общественото мнение и съпротивата в част от Европа бе изоставена. Според достъпната информация Северно Косово може да е част от Сърбия, за де постигне сделка за "разграничение" на културно и друго имущество в останалата част на страната, а Косово да получи признание.

В Северна Македония Пендаровски рядко го питат за каквото и да било, а още по-несъществено е какво мисли за въпроси на съседните държави, смята Вулин. Как Сърбия ще реши "проблема в Косово и Метохия", е нейна работа, продължи той.

Така Белград засегна въпрос, който е източник на напрежение в Северна Македония в последно време. Електронно издание в страната писа миналия месец, че София не се е отказала от позицията, според която трябва да изпълни серия условия, за да може да продължи с преговорите с ЕС.

Сред тях е (всъщност гарантираният от Договора за добросъседство) отказ от претенции за "македонско малцинство", заедно с "резултати" в работата на историческата комисия и отказ от официална употреба на понятието "македонски език".