Румен Овчаров: Управляващите искат да свалят Корнелия Нинова, защото е заплаха за тях
Секция: ПОЛИТИКА
23 Май 2020 13:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Овчаров: Управляващите искат да свалят Корнелия Нинова, защото е заплаха за тях

/КРОСС/ "Защо всички изведнъж наскачаха на БСП и Корнелия Нинова? Защо ако Корнелия Нинова е толкова лош лидер, управляващите толкова много искат да я свалят? Защото управляващите искат да я свалят много повече, от който и да било в БСП. Очевидно тя е заплаха и използват всички възможности, за да отстранят тази заплаха. Очевидно и че някои от факторите в БСП, волно или неволно, играят по тази външна команда. Георги Гергов е барон с първа частна партия - БСП-Пловдив." Това заяви Румен Овчаров, член на НС на БСП, пред БТВ. "Партията реши,че иска пряк избор. Барони в БСП, които имат влияние в конгреса, искат да го осуетят", каза още той.

Отбеляза, че БСП четири пъти на своите най-големи форуми, на своите конгреси, иска да избере прекия си лидер чрез общопартиен избор, докато срещу това в момента върви съпротива.
"Когато се свика конгрес, определени хора използват своето така да се каже "баронско влияние", чрез което си качват цената. Ако това се случи в цялата партия, влиянието на тези "барони" отива по дяволите. Затова и те са против, някои от тях и поради други съображения. Но към едните и към другите - ако те се опитат и отново ни вкарат в сценария "скандал след скандал", в крайна сметка няма да има никакво значение кой ще е председател на партията в една такава скандална кампания. От сценария "скандал след скандал" победителят след него е ясен и той няма да е никой от БСП", обърна внимание Овчаров.

Бившият министър на икономиката и енергетиката коментира тезата, че БСП не е активна, като напълно невярна. Посочи, че за последните 3 месеца правителството е приело повече идеи и предложения на БСП, отколкото за изминалите 3 години. "Да започнем примерите за активността на БСП с ДДС - същите тези ресторантьори първо бяха на Позитано януари месец. Предложението на БСП за намаляване на данъка беше отхвърлено, но ето че сега ГЕРБ прие отхвърленото предложение на БСП. Друг пример - предложението с количеството български стоки по веригите магазини. Също предложение на БСП, което ГЕРБ отхвърли, а сега го приема. Въпросът със срока на извънредното положение - безкрайно или за един месец, което беше предложение на БСП, което ГЕРБ в случая прие. Предложението за приемането на епидемичните мерки - отново предложение на БСП, което ГЕРБ прие. Комисията за контрол на разходите - отново предложение на БСП, което ГЕРБ прие", изтъкна като примери Овчаров. Той подчерта, че всички тези твърдящи, че БСП няма предложения, идеи, решения, мерки, алтернативи или каквото и да било друго, са напълно неверни. Овчаров смята за несериозни аргументите на ГЕРБ, че не били чули или разбрали дадено предложение на БСП и затова то не било прието.

По темата за държавните бензиностанции Овчаров каза: "Самото упражнение до голяма степен е безсмислено. Безсмислено - от гледна точка на заложените цели. В момента в България има над 3400 бензиностанции. Не смятам, че ако още стотина се направят, конкуренцията ще повиши. В страни като Италия, Унгария, Словения и много други от Западна Европа, държавите притежават бензиностанции и цените не са коренно различни спрямо другите."

Той изтъкна, че над 70% от данъчните складове в България са собственост на една група. Заедно с още няколко от големите играчи на пазара, сумарно, тяхното притежание на складове става над 90%. Овчаров заяви, че ако чрез създаването на повече складове държавата иска да подобри възможностите за внос на гориво, то това може би е добър ход, но подчерта, че няма наоколо рафинерии в региона, които да са с по-висока ефективност и по-високо качество на продукцията си от българските рафинерии. Напомни, че преди няколко години родните рафинерии са били класирани на 7-мо място в света като качество на работата си.

"Решението за диференцирани ставки на ДДС по принцип е правилно. Това, което не се направи, е че не се поразсъждава по-задълбочено кои сектори да обхване. Правилно е и като вид антикризисна мярка, която да облекчи най-засегнатите сектори. Да не забравяме, че над 40% от данъчните постъпления в България идват именно от ДДС. Идеята тук е, че се подпомага сектор, а не стока. По този начин не се решава социален проблем, а секторен , но така и се отваря врата, която ще е малко по-трудна за затваряне", завърши Румен Овчаров.