Инфекционист: Не въртете и не мажете с мазнина кърлежите
Секция: Здраве
25 Май 2020 08:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Инфекционист: Не въртете и не мажете с мазнина кърлежите Това провокира изхвърлянето на слюнна течност, посочи д-р Нина Янчева

/КРОСС/ С настъпването на хубавото време започват и оплакванията от ухапване от кърлежи. Пиковите месеци са май и юни, както и септември и октомври. Инфекционистът д-р Нина Янчева каза пред "България сутрин", че кърлежите обитават най-често сенчести места с повишена влага. При ухапване е много важно да не въртим кръвопиеца.

"Можем да го отстраним и в домашни условия, но не трябва да се мести и върти. Не трябва и да се маже с мазнини. Това провокира изхвърлянето на слюнна течност в него. Отстраняването трябва да е с пинсета, максимално близо до кожата, бавно и внимателно. След това слагаме отстранения кърлеж в спирт и го носим в лаборатория за изследвания", посъветва д-р Нина Янчева.

Инфекционистът предупреди, че кърлежите се закачат по меките и окосмени частиТе предават 16 вида болести. У нас най-разпространени са лаймската болест и марсилската треска.

"При марсилската треска се проявява кожна промяна на ухапаното място. Без лечение заболяването преминава в следващ стадий. Марсилската треска е по-рядка. При заразяване човек вдига температура, а на мястото на ухапването се появява черно петно", посочи д-р Янчева пред Bulgaria ON AIR.

За 2018 г. двама са починали от ухапване от кърлеж. Възможно е Ку-треската да се предава по същия начин. Засега обаче няма изследвания, които да потвърждават, че Ковид-19 би могъл да се предаде от ухапване от кърлеж, стана ясно още от думите на д-р Янчева.